FC Braşov a pierdut la Mediaş, iar Gazul se distanţează astfel la 8 puncte de gruparea de sub Tâmpa

Au marcat: Tîrcoveanu (19), Zaharia (66), Gavra (68) / Matei (61).
Eliminat: M. Marin ‘78 (roşu direct).
Gaz Metan: Albuţ - M. Stancu, I. Cristea, L. Cazan, G. Neagu (Buzean ‘80) - I. Neacşa (Cip. Petre ‘64), R. Zaharia - Băjenaru (cpt.), Tîrcoveanu (P. Iacob ‘72), Coşereanu – Gavra. Antrenor: Cristian Pustai.
FC Braşov: Fl. Iacob - Vagner (M. Matei ‘30), M. Marin, Puţanu, Negotei - I. Manole (Livan ‘64), S. Pană, Al. Coman, Andor - Mug. Buga (cpt.), Bg. Rusu (D. Ene ‘69). Antrenor: Adrian Szabo.

Revenirea lui Cristi Pustai pe banca Gazului, prima sa „dragoste”, pare a fi una de bun augur pentru medieşeni, care defilează în fruntea seriei vestice a ligii secunde. Din păcate pentru fanii fotbalului braşovean, acest lucru s-a văzut şi în meciul de aseară, în care FC Braşov a pierdut, scor 1-3, un meci care din şansa de a veni foarte aproape de liderul seriei
s-a transformat în îndepărtarea aproape decisivă de obiectivul promovării. După 19 de minute echilibrate, în care „galben-negrii” au contat foarte mult pe acţiunile juniorului Manole, Mediaşul a deschis scorul la o fază la care Neagu a centrat în faţa porţii, Marin şi Puţanu au greşit pe rând, Tîrcoveanu a fost pe fază şi a tras din 8 metri la colţul scurt, mingea atingându-l şi pe Marin. În minutul 31, Cristea are o intrare întârziată, direct pe piciorul lui Matei, intrat de câteva minute, dar arbitrul dictează lovitură liberă la marginea careului şi galben pentru medieşean, deşi intervenţia a fost exact pe linie, deci corect ar fi fost să se acorde lovitură de pedeapsă. La un sfert de oră de la reluare, Andor centrează din stânga careului, Albuţ este incomodat de intrarea prin alunecare la minge a doi braşoveni şi a unui coechipier, mingea se duce la bara a doua, acolo de unde Matei îndeplineşte o simplă formalitate şi egalează cu în poarta goală. Medieşenii au revenit însă repede la cârma jocului, în doar două minute marcând prin Zaharia (66) şi Gavra (68). De parcă nu ar fi fost de ajuns, cu 12 minute înainte de fluieru final, Coşereanu scapă singur înspre poarta lui Albu, Marin îl faultează din spate la marginea careului şi primeşte cartonaşul roşu. „Am avut oportunitatea să ne apropiem de echipa din Mediaş, însă acest rezultat, din contră, îi distanţează pe ei. Rămâne de văzut ce se va întâmpla în continuare. Şi locul 2 poate duce în Liga 1, dar lupta e dură, mai ales că vor fi două meciuri de baraj”, a declarat Adrian Szabo pentru Digi Sport, la finalul partidei.