PATINAJ VITEZĂ

Patinatoarea Coronei, Mihaela Hogaş, s-a calificat în finala Cupei Mondiale

Autor: Dan NEACȘA

Publicat la 01 februarie 2018

Week-end-ul trecut, la Innsbruck în Austria, a avut loc a doua etapă de Cupă Mondială la patinaj viteză - juniori a acestui sezon, competiţie care a adus Coronei o calificare în finala Cupei Mondiale de patinaj viteză, prin sportiva Mihaela Hogaş.
La concursul de la Innsbruck, clubul Corona Braşov a fost reprezentat de trei sportive: Mihaela Hogaş, Roxana Manolache şi Ramona Ionel. Mihaela Hogaş a terminat pe locul 8 la proba de 500 de metri, pe locul 9 la proba de 1.000 de metri, respectiv pe locul 14 la proba de 1.500 de metri, obţinând astfel calificarea în finala Cupei Mondiale la toate cele trei probe. Pentru Mihaela Hogaş urmează cea mai mare provocare a sezonului, finala Cupei Mondiale şi Campionatul Mondial, ambele evenimente urmând a avea loc la Salt Lake City (Statele Unite ale Americii), pe 3-4 martie, respectiv 9-11 martie.
În întrecerea din Austria, Ramona Ionel s-a clasat pe locul 36 în proba de 500 de metri, respectiv pe locul 35 în proba de 1.000 de metri, iar Roxana Manolache a încheiat pe locul 29 cursa de 1.000 de metri, respectiv pe locul 22 cursa de 3.000 de metri.
La revenirea în ţară, antrenorul Coronei, Bogdan Stănescu a declarat că este mulţumit de calificarea Mihaelei Hogaş la Cupa Mondială, mai ales că sportiva a adus cele mai bune rezultate pentru România la patinaj viteză, din ultimii zece ani.
„A fost prima participare a noastră într-o etapă de Cupă Mondială în acest sezon. Cele trei sportive de la Corona au fost singurele care au putut reprezenta România, pe baza punctajului, în această întrecere. Sunt foarte încântat de rezutatele Mihaelei Hogaş, mai ales că putem spune că a adus cele mai bune rezultate pentru ţara noasră din ultimul deceniu. De asemenea, suntem fericiţi că ne-am atins obiectivul pentru acest sezon prin calificarea în finala Cupei Mondiale şi sperăm într-o comportare bună şi la această competiţie”, a spus antrenorul Coronei.