Editia 8171 - 26 apr 19:35

GIMNASTICĂ RITMICĂ

Peste 25 de trofee pentru gimnastele de la CSU Braşov la Ritmică „Cupa Prietenia”

Autor:

Publicat la 13 aprilie 2016

În perioada 8-10 aprilie 2016, la Baia Mare a avut loc Turneul Internaţional de Gimnastică Ritmică „Cupa Prietenia”, unde gimnastele de la CSU Braşov au obţinut nu mai puţin de 20 de medalii şi 6 cupe. La această competiţie au participat peste 100 de gimnaste din Oradea, Reşita, Bistriţa, Baia Mare şi Republica Moldova. Astfel, la categoria „Mica Gimnastă” (6 ani), Lipianu Anastasia si Terzi Alla, au obţinut locul  1 la exercitiu fără obiect, cele două participând  pentru prima dată la un concurs. Tot la acestă categorie, dar la grupa de vârstă 8 ani, Moldovan Felicia, dupa un exerciţiu executat corect şi foarte apreciat de către arbitre, a obţinut prima poziţie a podiumului.  La categoria a IV-a (9-10 ani), Braşovul a fost reprezentat prin David Ioana şi Zaharia Carolina, ambele obţinând locul 2 la individual compus. David Ioana s-a remarcat prin exercitiu la coardă, urcând pe prima treaptă, iar la exerciţiu cu panglica a obţinut medalia de bronz. La categoría a-III-a, Raluca  Lipianu a cucerit medalia de aur atât la coardă cât şi la individual compus, iar la exerciţiul cu măciuci a urcat pe a doua treaptă a podiumului. Nici colega ei, Rebeca Anton, nu a fost mai prejos, obţinând un binemeritat loc 1 la acelaşi exerciţiu cu măciuci. Raluca Lipianu a o medalie de bronz şi la cerc, iar Popa Ruxandra, în primul an la această categorie, a terminat pe locul 4 atât la cerc cât şi la măciuci. În primul an de juniorat, Balmuj Daria a reuşit şi ea să termine pe locul 3 la coardă, respectiv locul 3 la minge. Cele două antrenoare ale echipei braşovene sunt Alina Stratulat şi Roxana Tincea.