Portugalia, din nou în finală după 12 ani

Portugalia - Ţara Galilor 2-0
Au marcat: Ronaldo 50, Nani 53.
Portugalia: Portugalia: Rui Patrício - Cédric, Fonte, Bruno Alves, Guerreiro - Danilo - Joao Mário, Adrien Silva (Joao Moutinho 79), Renato Sanches (Andre Gomes 74) - Nani (Quaresma 86), Ronaldo.
Ţara Galilor: Hennessey - Gunter, Collins (J. Williams 66), Williams, Chester, Taylor - King, Allen, Ledley (Vokes 58) - Bale, Robson-Kanu (Church 63).

Portugalia e prima finalistă de la EURO 2016, echipa condusă de Fernando Santos învingând clar Ţara Galilor, scor 2-0, în semifinala jucată la Lyon. Cristiano Ronaldo a deschis scorul în minutul 50, după o centrare perfectă a lui Raphael Guerreiro şi o lovitură de cap imparabilă, iar Nani a stabilit scorul final trei minute mai târziu, când a deviat în poarta lui Hennessey balonul şutat de acelaşi Ronaldo. Lusitanii vor întâlni în ultimul act al competiţiei, duminică seară, învingătoarea dintre Germania şi Franţa, partidă disputată aseară, după închiderea ediţiei.

Ambele echipe, cu echipamentele de rezervă
Încă de la intonarea imnurilor din prima semifinală a Campionatului European, a apărut o întrebare importantă în privinţa tricourilor celor două echipe, fiindcă atât Portugalia, cât şi Ţara Galilor au apărut în al doilea rând de echipament: lusitanii în cel turcoaz, iar galezii în cel negru.
Ambele oponente au echipamente de culoare roşu - închis. Ţintarul a desemnat-o pe Portugalia gazdă la duelul cu Ţara Galilor, din penultimul act, dar nici lusitanii nu s-au putut îmbrăca în tricourile lor tradiţionale. Principala problemă a fost că arbitrii şi oficialii UEFA de la prima semifinală a Campionatului European erau îmbrăcaţi tot în roşu. Astfel, centralul partidei a decis ca ambele echipe să joace cu tricourile „de deplasare”, pentru nuanţele respective nu lăsau loc de neînţelegeri.