Editia 8170 - 25 apr 03:49

Premii „pentru toată lumea”, nu doar pentru sportivi

Autor: Radu COLŢEA

Publicat la 07 iunie 2017

Hocheiştii seniori de la Corona Braşov, dar şi staff-ul tehnic au primit premii în bani după au devenit campioni naţionali în sezonul 2016-2017 şi s-au clasat pe locul al treilea la Cupa României. De asemenea, recompense financiare au primit şi handbalistele Coronei şi colectivului tehnic, care au obţinut locul al doilea la Campionatul Naţional, categoria junioare I. Proiectul de hotărâre privind acordarea acestor premii a fost aprobat în şedinţa de plen a Consiliului Local Braşov din 31 mai, fondurile necesare efectuării plăţilor fiind asigurate din veniturile proprii ale bugetului local al municipiului Braşov.
Potrivit hotărârii, pentru premierea echipei de hochei, a fost alocată suma totală de 128.000 de lei, din care fiecărui sportiv i-a fost repartizată suma de 4.000 de lei. Pe listă de mai regăsesc doi atrenori, pentru fiecare dintre ei fiind alocată suma de 6.000 lei. Ceilalţi membri ai staff-ului (inclusiv persoana care s-a ocupat de PR şi cea care administra de magazinul clubului) au primit câte 2.000 lei.
Pentru premierea junioarelor de la Corona a fost aprobată suma totală de 38.000 lei, din care, câte 2.000 de lei pentru fiecare jucătoare, 6.000 de lei pentru antrenor, dar şi 2.000 de lei pentru „organizatorul de competiţii”.