Editia 8166 - 19 apr 06:30

FOTBAL - LIGA I

Primul eşalon fotbalistic este din nou de acualitate

Publicat la 24 noiembrie 2014

Prima ligă a revenit în activitate la intern cu meciurile rundei a 15-a, din care în primele două zile s-au disputat cinci meciuri importante în economia clasamentului. O singură echipă s-a impus pe propriul teren, campioana Steaua  care a învins în Ghencea formaţia stegarilor de sub Tâmpa după o primă repriză echilibrată pe teren şi egală pe tabelă. La început de etapă au mai fost două remize, la Chiajna, între cele două echipe ale locului, Viitorul şi Concordia,  care au dat la pace, şi la Giurgiu, unde din nou olteanul Sebastian Colţescu  a dat naştere la discuţii prin decizile luate, gazdele considerând viciere de rezultat. Oţelarii au reuşit prima victorie din deplasare din actualul campionat,  iar Ionel Dănciulescu a debutat ca antrenor principal al „câinilor” cu o victorie  care a trimis Mediaşul în zona periculoasă a matineului.

Egalul echipelor din Chiajna
Viitorul Constanţa - Concordia Chiajna  2-2
(Tănase 23), Mitrea (44-pen./Dina 75, Florea 90+1)
Meciul de deschidere s-a disputat pe sinteticul din Chiajna, unde evoluează ambele echipe. De când s-a refăcut suprafata de joc cu sintetic, Concordia nu a reuşit să obţină vreo victorie, şi cu Viitorul terminându-se egal.

„Corbul” debutează cu victorie pe banca „câinilor”
Gaz Metan Mediaş  -   Dinamo Bucureşti  1-2
(Tahar 4 /Boubacar 21, Bilinski 54)
Ionel Dănciulescu, zis şi Corbul, marea vedetă a dinamoviştilor, şi-a început cariera de antrenor cu o victorie în fieful  medieşenilor. Gazdele au început bine meciul şi au înscris în min. 4, când la pasa lui Târnovran, Tahar lobează peste Marc şi înscrie. Egalitatea se restabileşte în min. 21,  când Boubacar primeşte  o pasă de la Matei şi înscrie peste Pleşca. Oaspeţii profită de reculul gazdelor şi în min. 23, Elton  ratează copilăreşte în situaţie de unu la unu cu Pleşca. Dominarea dinamoviştilor din repriza secundă  aduce şi golul victorios în min. 54, când Bilinski aflat în careul mic  reia în gol centrarea lui Matei. Pentru Gaz Metan a fost al şaptelea meci fără victorie, periclitându-şi serios situaţia în clasament.

Meci cu arbitraj nebunesc la Giurgiu
Astra Giurgiu  -   Universitatea Cluj  1-1
(Bukari 56/  Lemnaru 65-pen.)
Un meci cu de toate, dar cu goluri puţine. Cele două echipe s-au străduit, au muncit, dar fără prea mare folos.
Din nou gazdele au fost nemulţumite de Sebastian Colţescu, care a dictat 2 eliminări în dreptul gazdelor. De Amorim, chiar fără motiv, iar Florescu cu multă uşurinţă. Clujenii au beneficiat de două lovituri de penalitate, una transformată de Lemnaru în min. 65 şi o a doua ratată zece minute mai târziu de Muşat. Au mai fost şi două bare în contul gazdelor, trimise de Bukari min. 85 şi Alibec min. 90,  în contul „universitarilor” au fost două bare, Greinenberg (28) şi cea din penalty-ul irosit de Muşat.

Oţelarii au obţinut prima victorie din deplasare
Ceahlăul Piatra Neamţ  -   Oţelul Galaţi  0-1 (Cristea 56)
Oţelul a reuşit al patrulea meci fără înfrângere şi totodată prima victorie  obţinută în deplasare din actualul campionat, unde a detinut ultima pozitie a clasamentului.
Într-un considerat derby moldovean, echipa dunăreană a dominat majoritatea timpului profitând de apatia nemţenilor, care nu au pus în nici un moment presiune la poarta apărată de Hotoboc.
Cristea a trimis balonul în transversală şi tot acesta putea deschide scorul în min. 37, dar Calancea a fost pe fază la  balonul trimis cu capul. În min. 53, Cristea mai trimite odată balonul în bară.
Peste alte trei minute norocul i-a surâs şi după ce a primit o pasă de la Cernat, ghinionistul Cristea a înscris pentru trei puncte, 0-1!