FOTBAL

Primul jucător născut în 2002 care marchează în Liga 1

Autor: Dan NEACŞA

Publicat la 07 noiembrie 2019

La 17 ani şi 4 luni, Louis Munteanu (foto), atacantul celor de la Viitorul, a înscris în premieră în prima divizie, potrivit frf.ro. În primul meci al etapei cu numărul 15 din Liga 1, Viitorul s-a impus clar în faţa celor de la Chindia Târgovişte, scor 3-0. Toate reuşitele partidei au aparţinut unor jucători U21: George Ganea, Radu Boboc şi Louis Munteanu. Munteanu, atacant de 17 ani, a debutat în runda precedentă în Liga 1, iar acum a reuşit primul gol la nivelul primei divizii, o execuţie superbă în minutele de prelungire ale partidei. Munteanu este primul jucător născut în anul 2002 care reuşeşte să înscrie într-un meci din Liga 1! În această rundă, în afara celor trei marcatori de la Viitorul, alţi trei fotbalişti eligibili regulii implementate de FRF au marcat: Darius Olaru (Gaz Metan Mediaş), Ion Gheorghe (FC Voluntari) şi Valentin Mihăilă (Universitatea Craiova). În total, în această etapă au evoluat 41 de jucători U21, 30 dintre aceştia fiind titulari şi 17 integralişti. La Astra Giurgiu ajucat în premieră în Liga 1 un nou fotbalist U21, mijlocaşul Dragoş Gheorghe, născut în 1999.