ASU Poli Timişoara - FC Braşov 1-1 (0-0)
Au marcat: Blănaru (63-pen) / Grigorie (58)
ASU Poli: A. Constantinescu - Motreanu, Todorov, Telescu (cpt.), Taub - D. Constantinescu - Birău, Ţugui (Dănăricu ‘46), Vucea (Bilia ‘72), Ghinescu (Bădăuţă ‘67) - Şt. Blănaru. Antrenor: Sorin Brîndescu
FC Braşov: Fl. Iacob - Săftescu, Fl. Cordoş (Istrati ‘67), I. Şerban, Ct. Stan - P. Iacob - L. Manole, I. Popa, Goge (H. Popa ‘82), Şt. Grigorie (cpt.) (Poverlovici ‘77) - Sburlea. Antrenor: Cornel Ţălnar.

FC Braşov a trecut pe lângă şansa de a se afla, măcar pentru o zi, pe primul loc al Ligii a 2-a, remizând în deplasare cu ASU Politehnica Timişoara, scor 1-1. Prima parte a jocului a fost una destul de ştearsă pentru ambele formaţii, gazdele îndrăznind în minutul 18 să îl deranjeze pentru prima dată pe Iacob, când Motreanu centrează din dreapta careului, Blănaru câştigă duelul aerian în faţa careului mic şi reia cu capul lângă bara din stânga, dar portarul „stegarilor” se întinde şi scoate salvator. Elevii lui Cornel Ţălnar au replicat până la pauză prin Manole, care a reluat cu capul din 7 metri o centrare a lui Goge, reţinută de portarul timişorenilor din vinclu (21), acesta respingând apoi în corner o lovitură liberă a lui Iulian Popa, bătută peste zid de la 25 de metri (43). La prima ocazie serioasă a reprizei secunde, Grigorie deschide scorul reluând dintre doi fundaşi cu capul din 11 metri central şi trimite lângă bara colţului lung, fără şansă pentru Alin Constantinescu (58). Bucuria „galben-negrilor” a fost una de scurtă durată, la 5 minute distanţă, Cordoş având o intervenţie imprudentă la intrarea lui Birău în careu pe partea dreaptă, arbitrul dictând penalty pentru ASU Poli. Blănaru bate penalty-ul fără emoţii în dreapta, aducând egalarea, scorul „îngheţând” apoi până la final, în ciuda unor încercări ale „stegarilor” de a reveni în avantaj şi a-şi asigura o victorie care la un moment dat părea facilă. „A fost un joc de luptă. Ne-am fi putut trece în cont o victorie, ţinând cont că am avut câteva ocazii clare în repriza a doua. Am deschis scorul, dar a venit greşeala lui Cordoş, într-o situaţie care nu putea aduce pericol la poarta noastră şi am fost egalaţi din penalty. O eroare care ne-a costat. Contează însă că rămânem singura echipă neînvinsă din Liga 2 şi că suntem acolo, în partea din faţă a clasamentului. În acest moment plătim tribut subţirimii lotului. Cum se accidentează unul sau doi jucători, avem probleme în a alcătui un prim «11». Mai sunt multe meciuri, suntem în grafic în ceea ce priveşte obiectivul. Vor urma şi pentru noi jocurile cu echipele din coada clasamentului şi rămânem optimişti”, a spus la final antrenorul Cornel Ţălnar. După ce ieri Chindia Târgovişte a învins cu 2-0 pe Dacia Unirea Brăila, dâmboviţenii şi-au păstrat prima poziţie a clasamentului (18 puncte), urmaţi de Juventus Bucureşti (16 puncte), iar FC Braşov ocupă ultima treaptă a podiumului, cu 15 puncte. Pentru „galben-negri” urmează jocul de pe teren propriu, cu CS Baloteşti, miercuri (ora 17.00), în prima etapă intermediară a sezonului.