FOTBAL - LIGA 1

Remiza care a „îngropat” două echipe din Ardeal!

Autor: Dan NEACŞA

Publicat la 28 mai 2015

Atât stegarii, cât şi medieşenii au luptat pentru a rămâne în ligă, dar rezultatul le-a trimis pe amândouă, braţ la braţ în liga secundă

FC Braşov - Gaz Metan Mediaş 0-0
Stadion „Silviu Ploieşteanu”, spectatori 2500.
FC Braşov (antr. A.Szabo): Mutu (46 Iacob) - Străuţ, Goian, Novakovici, Novak (87 Barna) - Constantinescu, Leko, Zlomislic, Aganovici, Cr. Ganea (76 Buga) - Ţâră.
Gaz Metan (antr. D.Matei): Pleşca- Creţu, Muth, Trtovac (37 Velazquez), Buzean- Zaharia, Băjenaru, Munteanu, Llulaku- Da Silva (77 Figliomeni), M.Roman.
Arbitru: Istvan Kovacs (Satu Mare), asistenţi: Valentin Avram (Bucureşti) şi Ed. Alexandru (Prahova).

Soarta a făcut, la fel ca şi în sezonul precedent, ca braşovenii şi medieşenii să joace în ultima etapă pentru un posibil loc sub soarele ligii 1. Acum din păcate nu mai era loc de un X frăţesc, acest rezultat, coroborat cu o victorie a Concordiei, le trimitea pe amândouă la matineu. Cu o şansă mică în faţă dar totuşi, şansă, stegarii s-au năpustit peste adversari din primele momente. Dinspre Chiajna primele veşti bune, Petrolul a deschis scorul, dar din păcate au condus doar cinci minute! În ciuda angajamentului, la Braşov, prima ocazie a apărut doar în minutul 34 şi a fost la poarta lui Mutu, dar Munteanu a şutat slab. Din păcate, pe tot parcursul primei reprize, stegarii nu şi-au creat nicio ocazie de gol, evoluţia lor neefiind demnă de o echipă care chiar îşi doreşte menţinerea în elită. Repriza secundă a început mai mult cu gândul la ce se întâmpla la Chiajna, mai ales că imediat după pauză, Petrolul a mai preluat o dată conducerea, 1-2, gol Kronaveter. Aganovici iroseşte o lovitură liberă de la 17 metri, frontal, şutând peste poartă (55), supărarea fiind „dublă”, imediat Chiajna egalând, 2-2. Ţâră are şi el şansa lui, dar a şutat cu stângul la o palmă de bară, (60). Zlomislic a ridicat tribunele în aer, trăznind bara de la 30 de metri (82). Iacob se remarcă şi el la Şutul lui Llulaku un minut mai tîrziu. În final, concomitent cu rezultatul de la Chiajna, simpatiile braşovenilor s-au mutat către Gaz Metan, publicul strigând alor noştri să-i lase pe medieşeni să câştige pentru a se salva! Până la urmă, spectatorii au plecat supăraţi, acest 0-0 trimiţând ambele echipe în liga a doua!