LIGA 3- SERIA A 5-a

Restart cu dreptul, SR a câştigat la Sepsi II

Autor: George ALDEA

Publicat la 11 martie 2024

Kids Tâmpa a urcat pe loc de playoff, Ciucaş Tărlungeni a pierdut la scor în faţa noului lider

Cu şapte jucători noi în primul unsprezece, SR Braşov a câştigat primul joc oficial din 2024. „Stegarii” s-au impus cu 1-0 (0-0) la Sfântu Gheorghe, în faţa echipei secunde a lui Sepsi OSK. Edi Renţa a marcat cu capul din şase metri după un corner executat de George Tudoran (61).
A fost a doua victorie a SR-ului în acest campionat, dar şi debutul antrenorului Rareş Forika.
Braşovenii rămân pe ultimul loc în C5 cu 7 puncte. Runda viitoare, elevii lui Ioan Naghi şi Rareş Forika vor juca pe teren propriu cu AFC Câmpulung Muscel.
Kids Tâmpa Braşov a câştigat cu 1-0 (1-0) meciul disputat pe teren propriu cu KSE Târgu Secuiesc, cu un gol marcat de Goşman, în minutul 28. „Urşii” lui Liviu Negoiţă au urcat, astfel, pe loc de playoff, după înfrângerea lui AFC Odorheiu Secueisc, 0-1 pe terenul celor de la Viitorul Curiţa.
În schimb, Ciucaş Tărlungeni a pierdut la scor la Dragoslavele, cu AFC Câmpulung Muscel, 7-1 (1-0).  La pauză era abia 1-0, gol Dumitrescu (5), însă după pauză argeşenii s-au dezlănţuit, marcând de alte şase ori, prin Ghiţă (50 – din penalty), acelaşi Dumitrescu (55 si 68), Stancu (60), Ciaccio (77) şi Longher (90). Gâlborcea a înscris unicul gol al Ciucaşului, la debutul antrenorului Liviu Nicolae (76). Cu această victorie, AFC Câmpulung Muscel a urcat din nou pe primul loc al clasamentului, profitând de remiza dintre Zărneşti şi Râşnov. (G.A.)

Clasament C5: 1. AFC Câmpulung Muscel 36, 2. Olimpic Zărneşti 34, 3. Olimpic Cetate Râşnov 33, 4. Kids Tâmpa Braşov 29, 5. AFC Odorheiu Secuiesc 28, 6. KSE Târgu Secuiesc 18, 7. Sepsi OSK II 16, 8. Viitorul Curiţa 14, 9. Ciucaş Tărlungeni 11, 10. SR Braşov 7.