Editia 8166 - 19 apr 20:14

MINIFOTBAL

S-a tras cortina peste sezonul 2017-2018 în Liga Pro

Publicat la 05 iunie 2018

Ares şi Atletico merg la „regionale”, iar FC Reggio, Liriada şi Dream Team s-au calificat în Cupa României

S-a tras cortina peste sezonul 2017-2018 din Liga Pro, campionatul de minifotbal al judeţului Braşov afiliat la federaţia naţională de profil, sâmbăta trecută disputându-se etapa cu numărul 26, atât în Divizia A cât şi în Divizia B. În ultima rundă a primei ligi s-au înregistrat următoarele rezultate: FC Triaj - Dream Team 0 – 3, Kronfeld - Real Braşov 8 – 4, J.F. Furnir - FC Reggio 5 – 11, Temad – Liriada 2 – 6, Aristocraţii - Viitorul Timiş    1 – 8, Quin România - Atletico Braşov 10 – 10, Preh – Ares 0 – 3.
Campioană a întrecerii susţinute de Alphaville şi Perla Harghitei încă din urmă cu o etapă, Ares va participa, în perioada 8-10 iunie, la turneul regional de SUD-EST al Campionatului Naţional de minifotbal, alături de ocupanta locului secund, Atletico. În competiţia care va avea loc la baza sportivă Kiru Sport din Ploieşti, Ares a fost repartizată în grupa D, alături de Chedra Tax Ploieşti, Young Boys Târgovişte şi ACS Delta Force Tulcea, în timp ce Atletico se va duela, în grupa B, cu Inter Palas Constanţa, Ajax Dulcisimo Galaţi şi Viking Pruszynski Ploieşti.
Pe de altă parte, câştigătoarea Cupei României - faza pe judeţ, FC Reggio, alături de finalista Liriada Râşnov şi de Dream Team (ocupanta locului 3 în campionat), vor participa în perioada 29 iunie – 1 iulie la turneul final al acestei competiţii.
Echipa FC Triaj a fost exclusă din campionat, astfel că singura retrogradată a fost Real Braşov, din Divizia B promovând primele două clasate, Bracoma şi Lifesport.
În Divizia B, ultima rundă a campionatului a înregistrat următoarele rezultate: Bracoma - Academia TRB 1 – 0, Arabesque Braşov - Olympique de Braşov 5 – 1, Funny Team - 10 Curat 3 – 2, Termotel - Ren Pavimenti 2 – 2, A.S.A. Braşov - Liriada 2 3 – 16, Tudoriada Râşnov – Vestificina 2 – 5, Lifesport (etapă de pauză).
Cel mai bun portar în Divizia A a fost Raul Spiridon, Andrei Cristian a câştigat titlul de golgheter, în timp ce Paul Isac a fost votat drept cel mai bun jucător al campionatului.
În Divizia B, Dragoş Niţu a fost cel mai bun goalkeeper, iar Remus Popa a câştigat şi titlul de golgheter şi pe cel de MVP.