Curs BNR
1 EUR = 4.9774 RON
1 USD = 4.3833 RON
1 GBP = 5.8304 RON
1 XAU = 464.4611 RON
1 AED = 1.1933 RON
1 AUD = 2.7957 RON
1 BGN = 2.5449 RON
1 BRL = 0.7714 RON
1 CAD = 3.1559 RON
1 CHF = 5.2813 RON
1 CNY = 0.6015 RON
1 CZK = 0.1993 RON
1 DKK = 0.6668 RON
1 EGP = 0.0860 RON
1 HUF = 1.2223 RON
1 INR = 0.0513 RON
1 JPY = 3.0556 RON
1 KRW = 0.3047 RON
1 MDL = 0.2538 RON
1 MXN = 0.2227 RON
1 NOK = 0.4191 RON
1 NZD = 2.6097 RON
1 PLN = 1.1646 RON
1 RSD = 0.0425 RON
1 RUB = 0.0530 RON
1 SEK = 0.4526 RON
1 TRY = 0.1141 RON
1 UAH = 0.1048 RON
1 XDR = 5.9383 RON
1 ZAR = 0.2318 RON
Publicat la 16 august 2022
Primarul din comuna Jibert, judeţul Braşov, Iancu Boeriu, a murit la finalul lunii martie a acestui an după ce a fost bătut de un consilier local din comună. Cei doi nu reuşeau să se înţeleagă cum să fie administrată comuna. Bătaia primită i-a provocat primarului leziuni interne, iar acesta s-a stins în cele din urmă, în spital, la câteva zile de la internare. Decesul primarului din Jibert a fost provocat de o peritonită, în urma loviturilor primite în casa consilierului local Buta Gheorghe, confirmau atunci legiştii. Procurorii ignoră martori şi dovezi în acest dosar, acuză acum familia bărbatului, la Antena 3.
Iancu Boeriu, fiul primarului din Jibert, a declarat că a mai fost cel puţin încă o persoană care i-a lovit tatăl. Mai multe indicii şi chiar probe aflate în dosar îl indică drept făptuitor şi pe viceprimarul Bucur Vaida. De la discuţii aprinse s-a ajuns la pumni, povesteşte viceprimarul. „Domnul Buta, la un moment dat, a vrut să-l scoată pe domnul primar afară din casă, că făcea foarte multe treburi care nu se cuveneau în casa respectivă. La care s-a ridicat domn primar, i-a luat ochelarii de la ochi, eu am intervenit între ei şi atunci l-a lovit pe domnul primar. Domnul primar a căzut, m-a împins şi pe mine, am căzut peste”, a declarat Bucur Vaida, viceprimarul din Jibert.
Primarul ar fi trecut cu vederea scandalul şi l-ar fi iertat pe consilier. Nu a vrut să depună plângere.
„Inculpatul a lovit victima iniţial în zona feţei, a proiectat-o la pământ, ulterior aplicându-i două lovituri de mare intensitate în zona abdominală, care a avut ca urmare o rupere a intestinului”, a declarat Claudiu Sandu, prim-procuror Parchetul de pe lângă Tribunalul Braşov.
Consilierul local este cercetat pentru lovituri cauzatoare de moarte.
„Este dureros că pe parcursul anchetei, deşi noi am menţionat că există suspiciuni că nu a fost doar o singură persoană care a aplicat lovituri tatălui nostru, nu s-a cercetat această ipoteză sub nicio formă”, spune acum fiul primarului ucis, Iancu Boeriu jr.
„În primul rând, declaraţia consilierului care a fost declarat inculpat şi unicul vinovat de această faptă ne conduce spre suspiciunea că a mai fost cel puţin încă o persoană care a lovit şi aceasta este durerea că, deşi a declarat acest lucru, organele de anchetă, procurorii, nu au cercetat şi această pistă şi s-au mulţumit să închidă dosarul cu primele declaraţii obţinute. Mai mult, de la moartea tatălui meu noi am adunat mai multe, le spunem dovezi, mărturii, de la oameni din sat, de la diferite persoane. Aş vrea ca procurorii să ne cheme să aducem aceşti martori în audienţă, în faţa avocatului, care să pună întrebările necesare, deoarece considerăm că nu s-a făcut o cercetare completă încă din primul dosar, imediat după moartea tatălui nostru”, mai spune acesta.
Tânărul acuză că nu s-a făcut nicio reconstituire a evenimentului la faţa locului şi nu s-a făcut nicio confruntare între cei implicaţi la faţa locului. Mai multe indicii şi chiar probe aflate în dosar îl indică drept făptuitor şi pe viceprimarul Bucur Vaida. În mod şocant însă, ele sunt ignorate de procurori.
nu este nici un comentariu
Ceremonii în Piața Unirii, la Monumentul Eroilor Revoluției din Decembrie 1989, Monumentul Eroilor din Bartolomeu și Cimitirul Eroilor Români din Șprenghi
2026-05-22 citeste mai mult
Adaugă un comentariu