FOTBAL – LIGA 1

Sepsi a încurcat-o pe Farul

Autor: Irina BRAHONOV

Publicat la 02 mai 2023

Farul a făcut un pas greşit în lupta la titlu şi a scăpat printre degete victoria în meciul cu Sepsi, din etapa a şasea a playoff-ului. Trupa lui Hagi a condus, dar covăsnenii au egalat în minutul 90.
Farul a avut o primă ocazie în minutul 19, prin Munteanu, iar Sepsi a dat replica prin Bălaşa. Au fost singurele faze notabile din prima repriză. Partea secundă a fost spectaculosă, iar Ştefănescu a avut o oportunitate.
Puştiul Mazilu a reuşit apoi o fază superbă, când şi-a umilit adversarii, dar a nimerit bara. Munteanu a mai avut apoi o oportunitate, iar în minutul 73 a venit şi un gol meritat, reuşit de Borza.
Sepsi a răspuns prin ocazia lui Tudorie, iar finalul a fost foarte animat. Munteanu a avut o acţiune superbă, dar portarul a respins incredibil.
Însă în ultimul minut, Sepsi a egalat prin Ştefănescu şi meciul s-a terminat 1-1.
Duminică seară, FCSB a învins-o pe Universitate, 2-1 al Craiova, iar Rapid Bucureşti – CFR Cluj s-a disputat aseară, după închiderea ediţiei.
Farul conduce playoff-ul, cu 43 de puncte, urmată fiind de FCSB (40), CFR (38), Universitatea (35), Rapid (31) şi Sepsi (25).
În playout, s-au înregistrat rezultatele U 1948 Craiova – Chindia Târgovişte 1-0, CS Mioveni – FC Argeş 0-2, Petrolul Ploieşti – FC Botoşani 1-0 şi U Cluj – FC Voluntari 2-3, iar UTA Arad – FC Hermannstadt este programat marţi (ora 20.00).
U1948 e prima în playout, cu 31 puncte, urmată de Petrolul (31), Hermannstadt (27), Voluntari (27), Botoşani (27), U Cluj (26), Chindia (22), Argeş (20), UTA (18) şi Mioveni (11). (I.B.)