Editia 8166 - 19 apr 10:47

CAMPIONATUL NAŢIONAL DE VITEZĂ ÎN COASTĂ

Silviu Dumitrescu a câștigat etapa de pe Drumul Poienii

Publicat la 11 iunie 2019

Desfăşurată pe un traseu legendar al automobilismul românesc, drumul ce leagă Braşovul de Poiana Braşov, cea de-a treia etapă a Campionatului Naţional de Viteză în Coastă Dunlop 2019 a fost una dintre cele mai aşteptate runde ale calendarului competiţional, atât de către sportivi cât şi de către spectatori. Cu parcul de service situat în Livada Poştei din Braşov şi startul în centrul oraşului istoric, Trofeul TOTAL Braşov a adunat peste 80 de concurenţi la start şi foarte mulţi fani pe marginea traseului. Deşi predicţiile arătau posibilitatea apariţiei ploii, toate mansele s-au desfăşurat pe asfalt uscat şi în condiţii de soare.
Lucien Hora a câştigat în debutul acestui sezon, la Râşnov, iar Emil Nestor a reuşit să învingă în etapa secundă de la Cheile Grădiştei. Cei doi s-au duelat şi în prima zi a Trofeului TOTAL Braşov, atunci când au fost programate antrenamentele cronometrate, însă concursul de duminică a avut o desfăşurare neaşteptată. Pilotând o Norma M20 FC, Emil Nestor a obţinut cel mai bun timp al primei manse de concurs, fiind mai rapid cu aproape două secunde şi jumătate decât Lucien Hora. Însă, între cei doi s-a interpus Silviu Dumitrescu, mai lent cu o secundă decât Nestor. Dumitrescu a avut o evoluţie excelentă pe urcarea finală, parcurgând traseul în 2 minute şi 14,251 secunde, cel mai bun timp al întregului weekend. Emil Nestor nu a reuşit să îşi îmbunătăţească timpul în manşa a doua de concurs şi a fost nevoit să se mulţumească cu al doilea loc în această etapă. Cu monopostul Lola B99/50, Lucien Hora a avut un rezultat mai bun în manşa secundă de concurs, însă timpul pierdut pe prima nu i-au permis să urce mai sus de al treilea loc al clasamentului general.

Dani Oţil, în top 10 OPEN
Dani Oţil (Radical SR4) a obţinut doar al 15-lea timp în prima manşă de concurs, însă a urcat mult mai bine în manşa a doua, ocupând în final ultima poziţie din top 10 OPEN. Andrei Şerban (Skoda Fabia) şi Riccardo Tarabelli (Renault Clio) au dus o luptă frumoasă pentru victoria categoriei maşinilor cu tracţiune faţă (F2). Cei doi
şi-au împărţiţi victoriile celor două manşe de concurs dar Andrei Şerban s-a clasat la final în faţă, cu un avans de doar 0,272 secunde. Călin Maniţiu (Subaru Impreza N12) a revenit cu victorie în grupa N, devansându-l pe Octavian Ciovică (Mitsubishi Lancer Evo IX). Şi la grupa A, un Subaru a învins un Mitsubishi, Istvan Soos fiind mai rapid decât Ciprian Ciobotaru. Aşa cum ne-a obişnuit, Cătălin Ghigea (Alfa Romeo GTV Turbodelta) a fost cel mai rapid concurent al unei maşini istorice, în urma sa venind Adrian Bortica (BMW 1602) şi Petru Constantinescu (Opel Kadet). Radu Benea (Peugeot 208)  a învins la „debutanţi”, categorie care a avut 12 înscrişi.
Trofeul TOTAL – Braşov a fost organizat de Clubul Sportiv Auto Blic Braşov sub egida Federaţiei Române de Automobilism Sportiv şi a fost susţinut de TOTAL România în calitate de partener principal.