TENIS

Simona Halep s-a calificat în optimi la Roma

Autor: Dan NEACȘA

Publicat la 18 mai 2017

Simona Halep îşi continuă forma foarte bună în sezonul de zgură. A patra jucătoare a lumii s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Roma şi a scăpat de complexul Laura Siegemund, în faţa căreia pierduse de fiecare dată în duelurile directe.
Proaspăta campioană de la Madrid a reuşit să câştige în faţa jucătoarei din Germania, scor 6-4, 6-4, după o oră şi 40 de joc, în turul 2 al competiţiei din capitala Italiei.
Halep, a şasea favorită la Roma, a trecut peste startul ezitant de meci, în care
şi-a pierdut serviciul la chiar primul game, şi a rupt echilibrul primului set în cel mai bun moment. La 5-4 în favoarea sa, a câştigat entuziasmant pe serviciul adversarei şi a închis setul după 44 de minute.
Constănţeanca de 25 de ani a început foarte bine setul al doilea şi s-a desprins la 4-1, dar Siegemund s-a agăţat de fiecare minge şi a rămas în meci. Mai mult decât atât, la 5-3, a 32-a jucătoare a lumii a salvat trei mingi de meci pe serviciul Simonei şi a prelungit suspansul.
Totuşi, în game-ul următor, Halep şi-a păstrat sângele rece şi a concretizat al cincilea match-point pentru prima victorie a carierei cu Siegemund, la a treia încercare.
Pentru prezenţa în optimi la Roma, Simona Halep va primi 105 puncte şi 26.302 euro.
În turul următor, românca va juca împotriva câştigătoarei din meciul Anastasia Pavliucenkova (Rusia, 17 WTA) şi Anastasija Sevastova (Letonia, 18 WTA).