Simone Tempestini a câştigat pentru a patra oară consecutiv Raliul Braşovului

Autor: Dan NEACȘA

Publicat la 27 martie 2018

Titi Aur a revenit la volan după şapte ani de inactivitate

Simone Tempestini şi-a adjudecat victoria în Raliul Braşovului, după o luptă strânsă în prima zi cu Dan Gîrtofan şi un parcurs fără presiune în ziua secundă. A doua poziţie a clasamentului i-a revenit campionului en titre Bogdan Marişca, Vali Porcişteanu urcând pe ultima treaptă a podiumului.
70 din totalul echipajelor participante au concurat în cadrul CNRD (Campionatul Naţional de Raliuri Dunlop), 16 echipaje au constituit lista de înscrieri a Campionatul Naţional Rally 2 iar 4 echipaje au venit la start cu maşini istorice înscrise în Campionatul Naţional de Raliuri pentru Autovehicule Istorice şi de Competiţie. Lista de înscrieri Tess Rally 47 s-a remarcat nu doar din punct de vedere cantitativ, ci şi calitativ, la întrecerea de la Braşov venind şase campioni naţionali absoluţi de raliuri, dintre care cinci cu maşini R5. De altfel, în concurs s-au aflat opt astfel de maşini de top. Recunoscut pentru condiţii meteo capricioase oferite an de an, raliul braşovean nu s-a dezminţit nici de această dată. Vremea frumoasă care era la Braşov cu o săptămână înainte s-a transformat în preajma zilelor de concurs, aducând zăpada abundentă. Totuşi, nu au fost precipitaţii în cele două zile în care s-au desfăşurat probele speciale, ningând doar în timpul testului oficial (shakedown) de vineri.
Este pentru al patrulea an consecutiv când tânărul pilot Napoca Rally Academy câştigă Tess Rally, începând aşadar cu dreptul sezonul intern.
După şapte ani de inactivitate competiţională, Titi Aur a revenit în raliuri, luând startul în Tess Rally cu o Skoda Fabia R5, încheind pe a cincea poziţie.
Adrian Teslovan (Citroen DS3 R3T Max) a fost cel mai rapid pilot al unei maşini cu tracţiune pe două roţi, câştigând clasa 5.
O altă revenire aşteptată a fost cea a lui Raul Badiu, care a câştigat clasa 9 şi Cupa Suzuki, în timp ce Cupa Dacia a fost câştigată de Dragoş Popa. Csongor Szabo (Ford Fiesta R2) a fost cel mai rapid pilot al clasei 7, Adi Iliescu (Mitsubishi Lancer EVO) a câştigat clasa 11 iar Remus Cotuţ a câştigat clasa 12. Vlad Teodor (BMW E36 320i) a învins în prima etapă a campionatului Rally 2 iar Gunther Graef (BMW 1602) în cea a vehiculelor istorice. După prima etapă, în clasamentul echipelor conduce Napoca Rally Academy, urmată de DTO Tellur Rally Team şi de Omega Rally Team.
Următoarea etapă a Campionatului Naţional de Raliuri Dunlop se va desfăşura la începutul lunii mai, la Cluj.