Editia 8168 - 23 apr 10:40

Speranţe din Belgia, Răzvan Marin joacă excelent pentru Standard

Autor:

Publicat la 30 ianuarie 2018

Răzvan Marin  - foto - (21 de ani) are evoluţii din ce în ce mai apreciate în tricoul celor de la Standard Liege. După ce a pasat la al treilea gol al echipei sale, marcat de Luyindama, în remiza, 3-3 cu Anderlecht, dar şi după cum a jucat pe tot parcursul partidei, internaţionalul român le-a intrat definitiv în suflet fanilor grupării belgiene. Unii dintre suporteri s-au întrecut în laude pe reţelele de socializare. „Numele lui Standard trebuie să se schimbe în Răzvan Marin FC”, au scris unii dintre ei, în timp ce alţii au fost şi mai „darnici”. „Răzvan Marin, ce maestru!” şi „Răzvan Marin, un zeu!” reprezintă cele mai frumoase laude pe care le-a primit mijlocaşul, care a fost lansat în forbalul mare de FC Viitorul lui Gică Hagi.Până la momentul pasei de gol, Marin a mai avut o fază spectaculoasă. În minutul 31, după un corner bătut tot de el, mingea i-a revenit, iar apoi, după un dribling scurt, acesta a făcut o rabona, de care nu au reuşit să profite colegii săi aflaţi în careul advers. Răzvan Marin a fost înlocuit în minutul 83 al meciului, însă scorul din derby-ul Belgiei a rămas neschimbat, 3-3. În acest sezon, Marin a devenit titular indiscutabil în trupa lui Sa Pinto. În 24 de etape, Marin are 21 de prezenţe în prima ligă belgiană, dintre care în 17 a fost titular, a marcat trei goluri şi a dat patru pase de gol. A mai jucat 3 meciuri în Cupa Belgiei, toate ca titular, şi a marcat de două ori. Mijlocaşul a fost desemnat cel mai jucător al lunii decembrie din lotul lui Standard.