Editia 8171 - 26 apr 23:27

PATINAJ VITEZĂ

Sportivii Coronei au câştigat 38 de medalii la Campionatul Naţional de patinaj viteză

Autor: Dan NEACȘA

Publicat la 27 februarie 2018

Sportivii de la secţia de patinaj viteză a clubului Corona Braşov au dominat Campionatul Naţional, desfăşurat la finalul săptămânii trecute la Inzell, în Germania.
Patinatorii antrenaţi de Bogdan Stănescu şi Katalin Kristo au câştigat nu mai puţin de 38 de medalii, între care 27 de aur, 5 de argint şi 6 de bronz.
La proba de sprint open, Mihaela Hogaş a terminat pe primul loc la general, după ce a câştigat cursele de 2x500 m şi 2x1000 m, aceeaşi performanţă reuşind-o la masculin Cosmin Nedelea, unde Cristian Popa s-a clasat al treilea, atât în cele două probe amintite cât şi la general.
De asemenea, la probe şi poliatlon Cristian Popa s-a clasat pe primul loc în competiţia seniorilor, după ce a câştigat cursele de 500, 1000, 1500 si 3000 de metri, performanţe similare trecându-şi în palmares şi Mihaela Hogaş şi Cosmin Nedelea, dar în întrecerile Juniorilor A.
Nu în ultimul rând, Roxana Manolache s-a clasat pe locul 2 în întrecerilor juniorilor B (Locul la 1 500m, Locul 1 la 1000m, Locul 2 la 1500m, Locul 2 la 3000 m), Ionuţ Moroşanu a terminat pe primul loc la Juniori E (Locul 1 la 300m, Locul 1 la 500m), ierarhie în care George Medan s-a clasat al treilea (Locul 3 la 300m, Locul 3 la 500m), iar Diana Stanciu a câştigat întrecerile Juniorilor F (Locul 1 100m, Locul 1 la 300m).
„A fost cel mai bun concurs al nostru din acest sezon, cu recorduri personale pentru majoritatea sportivilor. Cosmin Nedelea a obţinut baremul de participare la Campionatul Mondial de juniori pentru sezonul viitor, iar Mihaela Hogaş se află într-o formă fizică foarte bună, ceea ce ne dă mari speranţe în rezultate foarte bune în Campionatul Mondial. Mai mult, sportivii noştri mai mici au arătat o evoluţie foarte bună. Am acoperit aproape toate categoriile de copii, clasându-se pe podium sau chiar câştigând întrecerile”, a afirmat antrenorul Bogdan Stănescu.
Acesta va avea parte, alături de sportiva Mihaela Hogaş, de cea mai mare provocare a sezonului, finala Cupei Mondiale şi Campionatul Mondial, ambele evenimente urmând a avea loc la Salt Lake City (Statele Unite ale Americii), pe 3-4 martie, respectiv 9-11 martie.