Editia 8171 - 26 apr 14:10

"Stegarii" au scos Mioveniul din lupta pentru promovare

Autor:

Publicat la 12 mai 2017

FC Brașov a remizat, scor 0-0, în partida de pe teren propriu contra lui CS Mioveni, în etapa a 34-a a Ligii a 2-a. Argeșenii au început jocul în ofensivă, în căutarea unei victorii care să îi mențină aproape de de UTA și Sepsi, iar Nilă a fost primul care a pus în pericol poarta „stegarilor”, cu un „cap” care a trecut puțin peste transversală (21). Zece minute mai târziu Iacob respinge în fața aceluiași Nilă, acesta revine și trimite mingea în plasă, dar golul este anulat pentru offside, la fel cum avea să se întâmple câteva la zeci de secunde la cealaltă poartă, când Iulian Popa a marcat însă arbitrul Dima a fluierat fault în atac la Sburlea.
În repriza a doua tot oaspeții au atăcat mai mult, Tirică nimerind bara (62), Ayza și Gugu neputând împinge în poartă din câțiva metri (87), în schimb în contul "galben-negrilor" fiind trecut un șut de la mare distanță al lui Paul Iacob (75). Rezultatul în încurcă destul de serios pe cei de la Mioveni, care aproape că au ieșit din lupta pentru locul al doilea.
Înaintea jocului a fost ținut un moment de reculegere în memoria Georgetei Talnar, soția antrenorului lui FC Brașov, plecata dintre noi în urma cu o zi.

FC Brașov – CS Mioveni 0-0
FC Braşov: Fl. Iacob (cpt.) - Băjan, I. Şerban, Poverlovici, Ct. Stan (53 Enceanu) - Răchişan, Vl. Munteanu, P. Iacob, I. Popa (72 Goge) - Grigorie (90 Ciobanu) - Sburlea. Antrenori: Mihai Stere şi Florentin Petre
CS Mioveni: Oct. Popescu – Tomozei (6 Tirica), Gugu, I. Stoica, Ed. Stoica - Rădescu, Boboc, Andr. Neagoe, Ayza (cpt.) - Iamandi (55 Biceanu), Nilă (68 Năstăsie). Antrenor: Florin Marin