Autor: Dan NEACȘA

Publicat la 15 februarie 2017

FC Braşov a învins la limită echipa de Liga a 3-a, SC Popeşti Leordeni, cu Surdu şi Ichim pe teren. Sunt aşteptaţi în aceste zile Enceanu, Chitoşcă şi Mamele

FC Braşov – SC Popeşti Leordeni 2-1 (2-0)
FC Braşov (repriza I): Fl. Iacob - Băjan, Poverlovici, I. Şerban, Stan - Vagner, P. Iacob, I. Popa, Goge - Grigorie - Surdu.
FC Braşov (repriza II): Cauca - Cristil, Ciobanu, Ichim, Stan - Manole, Tripsa, Vl. Munteanu, Răchişan - Istrati, Sburlea.

FC Braşov a învins cu 2-1 pe SC Popeşti Leordeni, echipă de Liga a 3-a, într-un joc amical disputat pe terenul sintetic de la Tărlungeni.
„Stegarii” au reuşit o primă repriză mulţumitoare, în care au dominat clar, cu Romeo Surdu titular în atac, deschizând scorul după o centrare bună a lui Vagner. Acelaşi mijlocaş dreapta a obţinut un penalty, irosit însă de Fane Grigorie, iar Goge a trimis şi el mingea în bară la o acţiune „unu contra unu” cu portarul advers, revanşându-se apoi cu golul de 2-0, la o pasă a lui Băjan. După pauză pe teren a intrat şi fundaşul central Ichim, fost la FC Botoşani, a doua noutate a lui Cornel Ţălnar din această partidă amicală, moldoveanul fiind serios întrebuinţat de unele şarje ofensive ale ilfovenilor. Aceştia au profitat de un joc mai şters al „galben-negrilor” după pauză, au redus din diferenţă în minutul 48 şi au mai avut câteva ocazii, „stegarii’ replicând prin două situaţii foarte bune ratate de Stan şi Vlăduţ Munteanu. „Am avut o primă repriză foarte bună, în care am ratat şi un penalty şi câteva ocazii mari. Cei care au intrat în repriza a doua nu înţeleg că fotbalul trebuie jucat aşa cum se cere. Probabil că vom mai aduce două trei piese şi unii dintre ei vor avea de suferit. Surdu şi Ichim sunt bineveniţi. Sperăm să îi aducem şi pe cei de la Steaua, Enceanu şi Chitoşcă, la fel pe Mamele, iar atunci putem spune că avem un lot cu care ne putem bate la promovare”, a spus la final antrenorul Cornel Ţălnar.