Editia 8171 - 26 apr 18:54

FOTBAL - LIGA II

„Stegarii” pierd şansa de a se apropia de podium

Publicat la 09 martie 2016

FC Braşov a pierdut aseară derby-ul seriei vestice din liga secundă, 1-2 la Mediaş

Gaz Metan - FC Braşov 2-1 (0-0)
Au marcat:
Gavra (2)/ Matei (pen).
Gaz Metan: Albuţ (cpt.) – Florean (46 Stancu), I. Neag, L. Cazan, G. Neagu - Băjenaru, P. Iacob, Tîrcoveanu (46 Bic) - Al. Munteanu, Gavra (82 Figlomeni), Coşereanu. Antrenor: Leo Grozavu.
FC Braşov: Căucă - Vagner, M. Marin, Madeira, Vl. Munteanu - I. Manole, Al. Coman, S. Pană, Andor (75 Matei) - D. Ene (72 Avram), Buga (cpt.) (68 Rusu). Antrenor: Mihai Stere.

FC Braşov a pierdut aseară în deplasarea de la Mediaş şi a ratat şansa să se apropie de formaţiile din fruntea clasamentului seriei vestice din liga secundă. În derby-ul Ardealuui s-au întâlnit două echipe aflate în revenire de formă, care aveau nevoie însă de o confirmare pentru a convinge că merită să lupte până la capăt pentru promvare. Lumina reflectoarelor le-a amintit jucătorilor din cele două formaţii de partidele din trecut, din prima ligă, iar debutul jocului a fost unul destul de viu, cu ritm şi ocazii de poartă. După un sfert de oră, Alexandru Munteanu a irosit o ocazie uriaşă, aflându-se singur cu portarul Căucă, însă trimiţând puţin pe lângă poarta acestuia (15). L-a imitat parţial Daniel Ene, un minut mai târziu, când dintr-o poziţie de „unu contra unu” cu Albuţ a întârziat foarte mult şutul şi a fost blocat de portarul medieşenilor. În minutul 27, atacantul „stegarilor” s-a revanşat cu o pasă excelentă pentru Coman, care a reluat din cădere şi a trecut şi el de puţin pe lângă deschiderea scorului. Nici după pauză „stegarii” nu s-au retras, iar în minutul 60, juniorul Manole a trimis un şut sub transversală, respins cu greu în corner de Albuţ. După câteva momente, Gavra a şutat însă perfect din interiorul careului, fără speranţe pentru Căucă şi a deschis scorul, ajungând astfel la două goluri în trei partide pentru medieşeni. Mai mult, Alexandru Munteanu putea închide meciul după doar un minut de la gol, însă Căucă a intervenit salvator. Asaltul Mediaşului a continuat, însă bara şi tânărul portar al „stegarilor” s-au opus din nou desprinderii gazdelor. În minutul 77, playmakerul Gazului, Munteanu, a văzut al doilea cartonaş galben şi le-a oferit elevilor lui Mihai Stere posibilitatea unui ultim sfert de oră în superioritate. Gavra a făcut însă imediat „dubla” şi soarta jocului părea decisă, însă nou intratul Rusu a obţinut un penalty transformat de o altă rezervă, Matei. „Galben-negrii” nu au mai reuşit însă se pună în pericol poarta gazdelor, decât prin încercările timide ale lui Bruno Madeira şi Matei, iar scorul final a rămas 2-1. Medieşenii au urcat astfel, cel puţin până astăzi, când se vor disputa restul meciurilor, pe primul loc, cu 40 de puncte, 6 mai mult decât FC Braşov.