Surpriză uriaşă în Supercupă, la fete: Vâlcea a învins CSM Bucureşti

Autor:

Publicat la 27 august 2018

La băieţi, trofeul a fost adjudecat de Dinamo

SCM Râmnicu Vâlcea a cucerit în premieră Supercupa României la handbal feminin, după ce a învins-o dramatic pe una dintre cele mai bune echipe de pe continent, CSM Bucureşti, cu scorul de 33-31 (12-10, 21-21, 26-26), după patru reprize de prelungiri, în Sala Polivalentă ‘’Ioan Kunst-Ghermănescu’’ din Bucureşti). Pentru învingătoare au marcat Irina Glibko 11 goluri, Alicia Fernandez Fraga 4, Natalia Vasilevskaia 4, Marija Petrovic 4, Marta Lopez Herrera 3, Raluca Băcăoanu 3, Cristina Florică 2, Samara Da Silva Vieira 2. CSM Bucureşti, care a reuşit eventul în ultima stagiune, a arătat că mai are de lucru la omogenizare, după remanierea din această vară, când au fost aduse multe jucătoare şi un antrenor nou. Golurile au fost marcate de Cristina Neagu 12, Andrea Lekic 7, Jovanka Radicevic 6, Barbara Lazovic 3, Majda Mehmedovic 1, Oana Manea 1, Iulia Curea 1. Înaintea partidei, ucraineanca Irina Glibko a primit trofeul de golgheter al Ligii Naţionale în sezonul trecut. La masculin, trofeul a ajuns la Dinamo Bucureşti, care a învins-o pe HC Dobrogea Sud Constanţa cu scorul de 31-26. Dinamo, campioana en titre, şi-a trecut în palmares trofeul pentru al doilea an consecutiv. Pentru Dinamo au marcat Bannour 8 goluri, Zulfic 5, Acatrinei 3, Kuduz 3, Szasz 3, Alouini 2, Komogorov 2, N. Negru 2, Descat 2, Savenco 1. Golurile echipei HC Dobrogea, deţinătoarea Cupei României, au fost înscrise de Malinovic 6, Vujovic 4, M. Mocanu 4, Cutura 3, Crnoglavac 2, Z. Nikolic 2, Kevic 2, Nistor 2, Cikovani 1.