Cu mici momente-problemă, „stegarii” au arătat siguranţă în jocul cu Foresta, indiferent că au evoluat în efectiv complet sau în inferioritate, după eliminarea lui Stan

Au marcat: Grigorie (10-pen), Istrati (42) / Dumitriu (7).
Cartonaş roşu: Stan (25).
FC Braşov: Fl. Iacob - Săftescu, I. Şerban, Leca, Ct. Stan - L. Manole (72 Răsdan), P. IAcob, Vl. Munteanu, Goge - Şt. Grigorie (82 I. Popa) - Sg. Istrati (78 Poverlovici). Antrenor: Cornel Ţălnar.
Foresta: Niga - Mihălăchioae, Masella, D. Lung, Semeghin (cpt.) - Cerlincă, Dumitriu (74 Dănilă), Vl. Stănescu (46 Avram), Căinari - Bg. Rusu, M. Matei (61 Bujor). Antrenor: Cristian Popovici.

Pas cu pas, FC Braşov trece cu brio etapele turului de campionat, învinge principalele contracandidate şi rămâne  „în cărţi” în lupta pentru promovarea în Liga I. Scenariul s-a repetat vineri, în dueul cu Foresta Suceava, cu ceva accente mai dramatice însă, dar şi cu numeroase momente în care s-a putut observa mai multă siguranţă şi linişte în jocul băieţilor lui Cornel Ţălnar. Neatenţi pe fază defensivă în debutul meciului, „stegarii” au fost taxaţi de Lucian Dumitriu, care a deschis scorul după un aut (7).  „Galben-negrii” au demonstrat însă că stăpânesc bine reacţiile necesare în astfel de situaţii, cum s-a mai întâmplat pe parcursul acestui tur de campionat, iar două minute mai târziu Manole obţine inteligent un penalty, transformat fără probleme de Grigorie. S-au instalat apoi la cârma jocului, iar dominarea lor putea fi concretizată de Istrati, care a ratat însă din 7 metri, trimiţând peste transversală (20). Când lui Iacob&co le era lumea mai dragă, Cătălin Stan vede cartonaşul roşu la o fază care nu anunţa nimic, un duel la marginea careului cu Cerlincă. Chiar şi în 10 oameni, dominarea a aparţinut tot elevilor lui Ţălnar, care au cerut un nou penalty la un presupus henţ în careu al unui fundaş moldovean, pentru ca în minutul 42 Istrati să se revanşeze pentru ratarea de mai devreme, făcând 2-1 după o centrare a lui Manole pe care a fost foarte aproape să o introducă în poartă şi Goge.
La 10 minute de la reluare, Istrati centrează pentru Goge, care nu reuşeşte să ajungă o minge pe care ar fi trimis-o în poartă de la 3 metri. Tot Goge, unul din cei mai activi oameni din trupa lui Ţălnar, a avut o acţiune personală în urma căriea a scăpat singur cu Niga, dar şutul nu a avut forţa necesară pentru 3-1. Logic, sucevenii au profitat de superioritatea numerică şi au pornit asediul în ultimele 20 de minute, însă cel mai aproape de gol a fost nou intratul Răsdan, care a insistat bine şi a recuperat o minge, iar după o combinaţie cu Istrati a ajuns în poziţie de „unu la unu” cu portarul, însă acesta i-a parat şutul.
Deşi au fost nevoiţi să apeleze la mingi degajate cu disperare în ultimele minute, „stegarii” nu au mai dat nicio şansă adversarilor, defensiva condusă de Florin Iacob fiind imperială în final. „Un meci care te îmbătrâneşte cu cinci ani. Ne-am făcut singuri meciul greu. Am început de la 0-1, după o fază la care a fost o lipsă totală de marcaj. Din fericire, am revenit repede şi am obţinut acel penalty. Apoi, nu comentez faza eliminării lui Stan, am înţeles că a fost un cot acolo. În schimb, am avut o discuţie cu arbitrul Horaţiu Feşnic şi mi-a recunoscut că a fost henţ la acea fază la care am cerut al doilea penalty. L-am întrebat de ce nu a fluierat, mi-a spus că a dat unul înainte. În zece oameni am stat formidabil în teren, aici a fost cheia jocului. Ne-am închis perfect, am contratacat foarte bine. Istrati a mai avut o ocazie rarisimă în prima repriză. În partea a doua din nou ne-am blocat foarte bine. Am jucat un 1-4-4-1 mobil şi elastic. Am avut şi patru ocazii singur cu portarul. Una peste alta, a fost un joc reuşit al nostru, o victorie mare. Spre cinstea lor, aceşti băieţi au bătut toate echipele cu care ne luptăm pentru promovare. Acesta este lucrul cel mai important. Echipa arată că ştie ce vrea şi sper că continuăm aceste momente bune”, a declarat la final antrenorul Cornel Ţălnar.

Amintiri cu Semeghin
Tehnicianul  s-a întâlnit cu ocazia acestui meci cu unul dintre cei mai dragi jucători pe care i-a antrenat în cariera sa, fostul dinavovist Dorin Semeghin. „«Semering» e copilul meu de suflet. Prin 2003 sau 2004 a plecat cu maşina dintr-un club frumos, a uitat să mai pună frână şi a «aterizat» în hotel la Erbaşu. Când l-a văzut recepţionera a leşinat. L-am întrebat ce a făcut. Mi-a zis, «Papa» nu au ţinut frânele şi am fost puţin matrafoxat. Duce la şpriţ, nu vedeţi ce fizic derutant are?” a glumit „Ţânţarul”.