„Tricolorii” au încheiat pe locul secund grupa din Liga Naţiunilor

Autor: Dan NEACŞA

Publicat la 22 noiembrie 2018

Ne aflăm în urna a patra a tragerilor la sorţi pentru preliminariile Euro 2020

România a învins în Muntenegru, scor 1-0 (1-0), în ultimul meci din Liga Naţiunilor. Golul care a adus victoria tricolorilor a fost reuşit de atacantul George Ţucudean în minutul 44. O contribuţie importantă la rezultatul final a avut şi Ciprian Tătăruşanu, cel care a apărat penalty-ul executat de Jankovic în minutul 72.
Cu 12 puncte acumulate, echipa antrenată de Cosmin Contra a terminat pe locul secund în grupa a 4-a, Seria C, din Liga Naţiunilor, la două puncte în spatele Serbiei, care a câştigat grupa, după ce a învis Lituania cu 4-1.
Tricolorii încheie astfel anul 2018 fără înfrângere, în zece partide, oficiale şi amicale, având şapte victorii şi trei rezultate de egalitate.
Pe 2 decembrie, la Dublin, va avea loc evenimentul în cadrul căruia vor fi stabilite grupele preliminare ale Campionatului European 2020. O ediţie aniversară a turneului care va fi organizat în 12 oraşe europene, inclusiv la Bucureşti.
La EURO 2020 niciuna dintre ţările gazdă nu vor fi calificate din oficiu. Toate vor intra în urne la tragerea la sorţi.
Urnele valorice sunt realizate pe baza parcursului echipelor în prima ediţie a Ligii Naţiunilor UEFA. Astfel, tricolorii se vor regăsi în a patra urnă. Cele 55 de selecţionate vor fi împărţite în 10 grupe, 5 grupe de 5 echipe şi 5 de câte 6. Cele patru câştigătoare ale grupelor din Liga A a Ligii Naţiunilor vor fi repartizate în grupe de câte 5 echipe.
Se vor califica la turneul final primele două clasate din fiecare grupă.