FOTBAL – LIGA II

Ultima suflare

Autor: Dan NEACȘA

Publicat la 03 mai 2017

FC Braşov a pierdut meciul cu Dacia Unirea Brăila, scor 1-2 şi s-a îndepărtat serios de promovare. Jocurile rămase de disputat în acest sezon vor fi, probabil, ultimele dinaintea unui faliment nedorit, dar care a devenit inevitabil

FC Braşov – Dacia Unirea Brăila 1-1 (1-2)
Au marcat: Chitoşcă 44 / Puşcaşu 19, Roşoagă 68
FC Braşov: Fl. Iacob (cpt.) (46 Căucă) – Băjan (46 Istrati), Poverlovici, I. Şerban, Ct. Stan - R. Moldoveanu, Vl. Munteanu, P. Iacob, Chitoşcă (72 I. Popa) – Grigorie - Sburlea. Antrenor: Cornel Ţălnar.
Dacia Unirea: Bg. Olaru - Gab. Niţă, Moglan (72 Olenic), L. Ivan (cpt.), Stănciulescu, C. Neagu, P. Ioan, Rz. Adăscăliţei, Roşoagă, C. Roşu, Puşcaşu. Antrenor: Alin Pânzaru.

FC Braşov a pierdut marţi seară jocul din etapa a 32-a a Ligii a 2-a, 1-2 cu Dacia Unirea Brăila, spunând astfel „adio” promovării. La prima fază periculoasă a jocului, brăileaniul Niţă a marcat în propria poartă, însă golul a fost anulat pentru un offside la Sburlea, aflat în apropiere (15), pentru ca cinci minute mai târziu Puşcaşu să deschidă scorul la o nesincronizare în apărarea „stegarilor”. A urmat o presiune a „galben-negrilor”, sub „bagheta” lui Grigorie, concretizată cu un minut înainte de pauză, când Chitoşcă a egalat dintr-o pasă a lui Moldoveanu.
Forţat de accidentările lui Iacob şi Băjan, antrenorul Cornel Ţălnar i-a introdus încă de la pauză pe Căucă şi Istrati. Al doilea a ratat imediat o ocazie mare (47), iar primul a respins în faţă o minge pe care Roşoagă a reluat-o în gol (68), readucând Brăila în avantaj.
Ce a urmat pe teren, dorinţă şi neputinţă, ratări mari, erori la pase simple, descrie o situaţie tristă a unei echipe, ale căror probleme reale au apărut cu ani de zile în urmă şi care acum se chinuie să-şi dea ultima suflare. „Este greu să îi faci pe aceşti copii minunaţi să arate altfel atunci când psihicul le este măcinat de probleme care ne depăşesc”, a spus la finalul jocului antrenorul secund Florentin Petre.
Cel mai probabil, la ultimele jocuri din campionat vor fi folosiţi jucătorii care au evoluat mai puţin până acum, iar prin eforturile administratorului special Vasile Dochiţa, FC Braşov va „muri” cu capul sus, dispuându-şi restul partidelor rămase din acest sezon.

Juventus a promovat matematic
Cu victoria de pe teren propriu, 3-1 cu CS Baloteşti, Juventus Bucureşti a promovat matematic în prima ligă. Bucureştenii au fost ajutaţi şi de înfrângerea echipei UTA Bătrâna Doamnă, 0-1 la Dunărea Călăraşi, echipa antrenată de Daniel Opriţa luându-şi astfel biletul pentru prima ligă cu şase etape înainte de finalul ediţiei de campionat 2016/2017.