Editia 8166 - 19 apr 03:18

Un nou eşec în faţa lui Gyor

Autor:

Publicat la 25 februarie 2019

CSM Bucureşti nu a reuşit să-şi ia revanşa în faţa lui Gyor, după înfrângerea la 9 goluri din meciul tur, în grupele principale din Champions League. După ce au condus chiar în debutul meciului, “tigroaicele” au fost conduse apoi la pauză la 4 goluri diferenţă, 10-14, iar în startul reprize secunde au dat semne că pot reveni. Bianca Bazaliu a marcat un gol superb pentru 16-17, cu o execuţie din apropierea propriului semicerc. Bucureştencele au egalat imediat la 17, însă totul s-a dovedit a fi doar un foc de paie. Unguroaicele au continuat să înscrie gol după gol, profitând de greşelile din apărare ale româncelor, care au primit 27 de goluri. Cea mai bună marcatoare de la CSM a fost Radicevic, cu 6 reuşite, în timp ce de la Gyor, Groot a marcat de 8 ori. S-a terminat 25-27, iar Gyor îşi consolidează primul loc în grupele principale, cu 15 puncte, şi rămâne neînvinsă de 19 meciuri (18 victorii şi o remiză). Bucureştencele rămân pe locul secund însă îl pot pierde dacă Kristiansand învinge Krim Kjubljana. Atât Gyor, cât şi CSM au obţinut anterior calificarea în faza sferturilor de finală ale competiţiei. În următorul meci, campioana României va întâlni Krim Ljubljana în deplasare, pe 2 martie.