Un puşti braşovean s-a întors din SUA pentru aurul naţional la gimnastică

Autor: Dan NEACŞA

Publicat la 06 decembrie 2018

Mama, fostă prim-solistă la Baletul Operei Române, iar tătăl şi el fost mare gimnast

La finalul lunii noiembrie, la Reşiţa a avut loc finala campionatelor naţionale de juniori (13-18 ani) la gimnastică artistică.
Clubul CSŞ Braşovia a fost reprezentat de doi sportivi în competiţie, Alexandru Câmpean şi Nicolas Ţarcă.
Primul a concurat la categoria juniori II, nivel 3 (13-14 ani) şi a obţinut locul 8 la sărituri.
Nicolas Ţarcă a concurat la categoria junior I nivel 4 (15-16 ani), iar rezultatele lui au fost urmatoarele: loc I individual compus, loc I cal cu mânere, loc I paralele, loc I bară fixă, loc III inele.
„Rezultatul acesta este şi mai valoros datorită faptului că Nicolas, deşi are doar 14 ani (nivel 3) a concurat la o categorie superioară (nivel 4, 15-16 ani) şi totuşi a fost cel mai bun. Astăzi, când a fi patriot pare un lucru demodat, Nicolas deşi este stabilit cu părinţii în Statele Unite (Knoxvillel Tennessee) a ales să concureze pentru Braşovia. De ce Braşovia? Trebuie să menţionez că tatăl lui, Daniel, a fost de asemenea sportiv al secţiei de gimnastică a CSŞ Braşovia. A fost de asemenea un sportiv de mare valoare obţinând mai multe titluri de campion naţional. Totodată, mama lui Nicolas a fost prim solistă la Baletul Operei Române. Iar din doi campion s-a născut la rândul lui un nou campion. La acest concurs, Nicolas a fost remarcat şi de către antrenorii lotului de juniori de la Reşiţa, aceştia dorind să îl coopteze în colectivul lor în vederea reprezentării României la cele mai importante competiţii de juniori. Cred că Nicolas ne va face mândri şi în viitor de prestaţia lui în competiţii şi cred că nu greşesc dacă spun că întreaga comunitate braşoveană poate fi mândră de a avea un sportiv de o reală valoare”, a spus antrenorul celor doi gimnaşti de la Braşovia, Florin Popa.