Publicat la 04 aprilie 2016

UTA Bătrâna Doamnă - Unirea Tărlungeni 2-1 (0-0)
UTA: Anca-Trip - Polgar, Al. Manea, Gligor (cpt.), Burlă – Strătilă (79 Man), Chindriş, Jorza, Hlistei - Cip. Rus, Curtuiuş. Antrenor: Roland Nagy.
Unirea: Perianu - Vlăsceanu , Forika, I. Şerban (84 Potecu), Seb. Bucur - M. Burlacu (78 Cocan), Minciună, M. Popescu, S. Marin (cpt.) - Petrean, Petra. Antrenor: Dan Bona.
Arbitru: Marius Nechita Chioran (Cluj-Napoca); asistenţi: Gabriel Bârjac (Zalău) şi Ovidiu Timar (Marghita).

Unirea Tărlungeni a pierdut meciul din ultima etapă a sezonului regulat, scor 1-2, în deplasare al UTA Bătrâna Doamnă, deşi elevii lui Dan Bona au reuşit să menţină tabela intactă timp de mai bine de 70 de minute. Fostul jucător al celor de la Celtic Glasgow, Dumitru Copil, a deschis însă scorul din penalty, cu un sfert de oră înainte de final, iar apoi i-a pasat excelent lui Curtuiuş, care a făcut 2-0. În aceste condiţii, golul lui Forika din prelungiri, venit după un corner executat de Sorin Marin, a devenit inutil. „Nu aveam ce pierde, aşa că am mers la Arad să jucăm fără teamă, să punem probleme şi luăm puncte care să ne ajute în play-out. Trebuie să amintesc, însă, că în minutul 48 am ratat o şansă mare de a înscrie pentru ca apoi Şerban, un fotbalist cu mare experienţă, să comită acel penalty clar ca lumina zilei. De acolo s-a rupt totul, iar victoria UTA-ei e meritată. Ne va fi greu să ne salvăm, dar vom face tot posibilul să ne îndeplinim obiectivul”, a declarat antrenorul Unirii, Daniel Bona, pentru Sport Arad. Unirea Tărlungeni a terminat sezonul regulat pe locul 11 şi va lupta pentru a evita retrogradarea împotriva celor de la CSM Râmnicu Vâlcea, U Cluj, Şoimii pâncota, Olimpia Satu Mare şi Metalul Reşiţa.