Editia 8166 - 19 apr 14:48

FOTBAL

Unirea pierde în faţa liderului

Publicat la 29 februarie 2016

CSM Râmnicu Vâlcea a întors rezultatul la Tărlungeni, după ce gazdele au deschis scorul în debutul partidei

Unirea Tărlungeni - Csm Râmnicu Vâlcea   1-3 (1-2)
Au marcat: Minciună (6-pen) / Oct. Vasile (12), Luduşan (44), Voinea (90+).
Arbitru: Iulian Dima (Bucureşti), Asistenţi: Adrian Ionescu (Târgovişte) şi Ferencz Tunyogi (Zalău).
Unirea: Perianu - Vlăsceanu, Forika, I. Şerban, Seb. Bucur (53 Păduraru) - G. Monea (70 Monea), Minciună, M. Burlacu, Petra, S. Marin (cpt.) - A. Damian (66 Petrean). Antrenor: Dan Bona.
CSM: Fildan - Dumitraşcu, I. Stoica (cpt.), Ct. Pîrvulescu, Oct. Vasile - L. Iordache, Artean - Cl. Ştefan, Luduşan (68 Marian Ion), Firţulescu (77 Samson) - C. Stoica. Antrenor: Alexandru Pelici.

Unirea Tărlungeni a început meciurile oficiale în 2016 cu o înfrângere, prima din luna octombrie încoace. Băieţii antrenaţi de Dan Bona au început bine jocul, iar după ce au scăpat cu faţa curată la o ratare a gazdelor (5), au obţinut un penalty prin Sorin Marin, transformat cu siguranţă de Minciună (6). Vâlcenii au revenit repede în joc, iar în minutul 12 Dumitraşcu centrează de pe partea stângă, Octavian Vasile, cu un şut imparabil de la 12 metri de poartă, restabileşte egalitatea, răscumpărându-şi astfel şi eroarea de a fi făcut penalty câteva minute mai devreme. Golul le-a dat avânt oaspeţilor, care au controlat apoi partida din punct de vedere al posesiei, fără a-şi crea însă mari ocazii de poartă. Cu doar un minut înainte de pauză Luduşan are o super execuţie, de la 30 de metri şi face 2-1, iar un alt gol de generic, cel al lui Damian, este anulat în prelungirile primei părţi, astfel că la pauză vâlcenii au intrat cu avantaj pe tabelă. În partea secundă, cele mai importante minute de consemnat sunt cele ale prelungirilor, când după un corner prelungit Şerban trimite mult peste poartă din apropiere, ratând astfel o egalare mult aşteptată, iar pe contraatac, Voinea scapă singur cu portartul Perianu, îl saltă cu o scăriţă, mingea loveşte bară, dar îi revine şi marchează, stabilind scorul final. „Nu am înţeles nimic din acest meci. Am plecat bine în joc, am condus cu 1-0 şi dintr-o dată, totul s-a frânt. Marea majoritate a jucătorilor sunt ieşiti total din formă, jucători obosiţi, jucători cu aere, singurul care poate a jucat ceva e Forika. Am impresia că am creat condiţii prea bune pentru această echipă, suntem cu banii la zi, dar să te prezinţi în halul asta la teren. Dacă sunt jucători nemulţumiţi sunt liberi să plece. Sunt complet nemulţumit de joc, de modul în evoluţia unor jucători”, a declarat antrenorul Dan Bona după joc.