Victoria dramatică i-a adus din nou pe podium

FC Braşov a profitat de pasul greşit al Chindiei şi s-a apropiat la doar un punct de lider

FC Braşov - UTA Bătrâna Doamnă 3-2 (1-2)
Au marcat: Sburlea, Grigorie (pen), Istrati/Curtuius, Ad. Petre.
FC Braşov: Fl. Iacob - Cordoş (H. Popa ‘68), I. Şerban, Poverlovici (cpt.)(Istrati ‘46), Ct. Stan - P. Iacob - Fl. Răsdan (Săftescu ‘40), Şt. Grigorie, I. Popa, L. Manole -  Sburlea. Antrenor: Cornel Ţălnar
UTA BD: Bg. Miron - Al. David, Al. Manea, Gligor (cpt.), Burlă - Strătilă (Cr. Costin ‘86), Chindriş, I. Tănase, Andor (D. Copil ‘63) - Curtuiuş (M. Vlad ‘73), Ad. Petre. Antrenor: Roland Nagy.

FC Braşov s-a impus dramatic în derby-ul cu UTA Bătrâna Doamnă, 3-2, scorul fiind întors în prelungirile partidei. Meciul a început prost pentru „galben-negrii”, iar după o nesincronizare a fundaşilor centrali, Curtuiuş a scăpat singur cu Iacob şi l-a învins (2). Imediat, Sabrin Sburlea a restabilit egalitatea la capătul unei acţiuni de atac a celor de la FC Braşov. Cu doar câteva minute înainte de finalul primei reprize, UTA a dat lovitura. Curtuiuş a profitat de o eroare a defensivei, i-a pasat lui Petre şi acesta l-a învins pe Iacob cu un şut de la 20 de metri. Cornel Ţălnar a forţat în partea secundă şi
l-a introdus în teren, după pauză, pe vârful de atac Sergiu Istrati, iar echipa sa a dominat repriza secundă, fără însă a reuşi, zeci de minute la rând, să concretizeze ocaziile pe care le-au avut. În minutul 90, Istrati a fost tras în careu de Manea, tuşierul Mărginean a semnalat infracţiunea iar centralul întâlnirii a dictat lovitură de la 11 metri, transformată cu siguranţă de Ştefan Grigorie. Reuşita le-a dat aripi „stegarilor”, iar în minutul 90+3 Săftescu a centrat perfect pentru Istrati, care a reluat cu capul în poartă şi a închis tabela. „Felicit băieţii că au crezut până la final că pot întoarce rezultatul. O victorie obţinută pe ultima sută de metri, dar am făcut nişte greşeli enorme în defensivă, cum rar se pot vedea pe terenul de fotbal. S-au văzut şi pe tabela de marcaj. În partea a doua am dominat partida, am profitat şi de faptul că adversarii s-au retras deliberat. Important este că suntem pe locul 2, nesperat de multă lume la începutul campionatului”, a declarat Cornel Ţălnar la finalul jocului.
Victoria aduce pe FC Braşov pe poziţia a doua a clasamentului, la doar un punct în spatele liderului Chindia, care a pierdut, scor 3-1, în deplasarea de la Foresta Suceava.