Editia 8166 - 19 apr 16:14

FOTBAL – LIGA 3

Victoria lui Mutu

Publicat la 28 octombrie 2019

Râşnovul a adus trei puncte de la Alexandria, SR-ul a remizat „alb” acasă. Urmează derby-ul dintre cele două braşovene

Olimpic Cetate Râşnov (foto sus) a reuşit o victorie importantă, vineri, în deplasare la CSM Alexandria, scor 1-0, joc contând pentru etapa a 10-a a Ligii a 3-a.
Golul echipei antrenate de Florin Dârvăreanu a fost marcat de Flavius Staicu, în minutul 75. Totuşi, omul meciului a fost portarul Daniel Mutu, care a avut câteva parade de excepţie, reuşind astfel să repare chiar şi penalty-ul rata de Sorin Strătilă.
Cu 14 puncte, râşnovenii se află pe locul 8 în Seria a III-a.
Cealaltă formaţie braşoveană din C3, SR Braşov (foto jos), a remizat la zero, pe teren propriu, cu Unirea Bascov.
Meciul a fost unul echilibrat, iar in repriza secundă fiecare echipă a ratat câte o ocazie importantă: o bara transversală pentru oaspeţi, respectiv o şansă mare irosită de Stoian la ultima fază a partidei. Cu 10 puncte, trupa lui Florin Stângă se află pe locul 11.
Sâmbătă, 2 noiembrie, de la ora 14.00, la Râşnov se va disputa derby-ul local dintre Olimpic Cetate şi SR Braşov.
Rezultatele complete ale etapei a 10-a: AFC Astra 2 - Sporting Roşiori 2-2, CSM Alexandria - Olimpic Cetate Râşnov 0-1, CSM Slatina - Flacăra Moreni 5-1, Progresul Spartac - Tractorul Cetate 9-0, SR Municipal Braşov - Unirea Bascov 0-0, FC Pucioasa - CS Baloteşti 5-0, CS Blejoi - Universitatea Craiova 2 2-0, Vediţa Coloneşti - FC Voluntari 2 2-1.