Editia 8171 - 26 apr 10:57

HANDBAL FEMININ LIGA NAŢIONALĂ

Victorie conturată târziu, în repriza secundă, după ce Vâlcea a condus în primul act!

Publicat la 17 februarie 2014

HCM Rm. Vâlcea - Corona Braşov21-24 (12-11)
Sala sporturilor (Rm.Vâlcea), spectatori, 150.
HCM Rm.Vâlcea: Stăncuţa Guiu, Cristina Sântămărean- Jeanina Luca 6 goluri, Roxana Cherescu 4, Clara Vădineanu 3, Diana Constantinescu 3, Craiu 3, Ana Mitrovici 2, Ioana Pătuleanu, Chirilă, Tamaş. Antrenor, Simona Gogârlă.
Corona: Denisa Dedu (Ana Maria Mâtcă) -Aurelia Brădeanu 7, Camelia Balint-Hotea 6, Mihaela Briscan 2, Nicoleta Tudor 2, Manuela Manda 2, Cristina Zamfir 2, Laura Chiper 1, Oana Apetrei 1, Daniela Brânzan-Raţiu 1, Marinela Burghel, Oana Cîrstea, Adriana Ţăcălie, Andreea Pricopi. Antrenori: Bogdan Burcea, Vasile Curiţeanu.

La conferinţa de presă ce a precedat partida de la Vâlcea, antrenorul Bogdan Burcea atrăgea atenţia că meciul cu HCM Rm. Vâlcea nu va fi o simplă formalitate, ci din contră va fi o partidă grea. Din păcate, echipa de sub Tâmpa a avut o evoluţie deosebit de modestă în prima repriză, în care s-au produs nenumărate greşeli pe apărare, dar şi pe atac, ce a permis ca echipa vâlceană să pună serioase probleme şi chiar să conducă după prima repriză. Diferenţa de valoare dintre componentele celor două echipe, net favorabil braşovencelor, nu ar fi trebuit să conjuge această situaţie, una în care fetele noastre s-au jucat cu inimile suporterilor. La reluare, braşovencele au revenit în teren cu o altă atitudine, s-au arătat mai concentrate,  iar acel minim avantaj al gazdelor a fost imediat anulat, iar în minutul 42 oaspetele aveau avantaj de cinci goluri (19-14). Pe final, având „sacii în căruţă”, „rulmentistele” s-au relaxat din nou prematur, iar scorul final nu a fost tocmai unul pe măsura valorii echipelor, încheinduse la  numai trei goluri diferenţă. Pentru Corona, după meciul de miercuri, 19 februarie, de la ora 18, pe teren propriu, cu CSM Ploieşti, urmează piatra de încercare  de la Baia Mare, cu HCM, liderul campionatului. Că  nu va avea mare importanţă în clasament e clar, dar cu siguranţă va demonstra pe unde se află echipa braşoveană înainte de atacarea meciurilor din play-off şi Cupa României.