Victorie entuziasmantă a „lupilor” cu UTE

Autor:

Publicat la 12 decembrie 2016

Pentru Corona Wolves urmează marţi jocul cu Ferencvaros şi evenimentul „De sărbători, dăruieşte un zâmbet!”

Corona Braşov Wolves a câştigat sâmbătă seară, acasă, jocul cu una dintre favoritele Ligii Mol, echipa clasată pe locul 2, UTE, după un meci de mare angajament, de excelentă factură tehnică, cu faze derulate în viteză, la ambele porţi. „Lupii” au făcut probabil cele mai bune reprize de pe teren propriu din acest sezon, a doua şi a treia, supunându-şi adversara la un forcing  cu faze purtate în viteză.
După prima repriză, încheiată cu 1-0 în favoarea oaspeţilor, Corona şi-a dat drumul la joc şi a câştigat a doua parte întorcând rezultatul prin reuşitele lui Klempa şi Mihaly. Repriza a treia a fost bogată în goluri şi a revenit, de asemenea, echipei braşovene, care a înscris prin Otto Biro, Klempa şi Ian Mcdonald, ultimul în poarta goală, cu 53 de secunde înainte de final. „Lupii” ocupă în continuare locul 4 în clasament, cu 52 de puncte. „În primul rând trebuie să îi felicit pe cei de la UTE pentru seria victoriilor pe care au avut-o, în acest moment, din punctul meu de vedere, este cea mai bună echipă a Ligii Mol. Aşteptam să avem un meci greu şi foarte bun de hochei şi asta am şi avut, aproape ca un meci de play-off. Am avut atmosfera necesară, viteza necesară, intensitatea, totul a fost foarte bine în această seară. A fost un meci bun şi curat iar cele trei puncte câştigate sunt foarte bune pentru noi, în acest moment”, a spus  Martin Lacroix, antrenor principal la Corona Wolves.
Pentru elevii acestuia, următorul meci se va derula marţi, de la ora 18.30, în compania echipei Ferencvaros. În cadrul acestui meci, se va desfăşura a cincea ediţie a evenimentului „De Sărbători, dăruieşte un zâmbet!”, în cadrul căruia se vor arunca jucăriile de plus pe gheaţă patinoarului, DOAR la primul gol înscris de Corona Braşov Wolves. Detalii pe pagina de facebook Corona Braşov Wolves.