Autor: Dan NEACȘA

Publicat la 26 sepembrie 2016

FC Braşov s-a impus fără probleme pe terenul codaşei ACS Berceni

ACS Berceni - FC Braşov 2-4 (0-2)
Au marcat: Grumezescu (73), Feraru (90+4) / P. Iacob (9), Ct. Stan (12), Goge (49), Manole (90+2)
Arbitru: Ionuţ Coza (Cernica). Asistenţi: Ionuţ Marius Bobe (Videle) şi Ionuţ Babadac (Alexandria).
Berceni: Ed. Preda (25 H Iancu) - Ferariu, Sfrijan, Bârsănel, G. Apostol (cpt.), Ettien, Aioanei (25 M. Badea), Val. Lupu, Cr. Matei, Grumezescu, Lică. Antrenor: Marcel Abăluţă
FC Braşov: Fl. Iacob (cpt.) - Băjan, I. Şerban, Leca, Ct. Stan - L. Manole, P. Iacob, I. Popa (68 Vl. Munteanu), Goge (79 Grigorie) - Sburlea, Istrati. Antrenor: Cornel Ţălnar.

FC Braşov avea ieri o misiune care, cel puţin pe hârtie, părea uşoară, împotriva uneia dintre codaşele clasamentului, ACS Berceni, care nu acumulase niciun punct în 8 etape de campionat. Discursul lui Cornel Ţălnar, care a făcut apel la concentrare, a avut efect, iar „galben-negrii” şi-au uşurat misiunea încă din primul sfert de oră, când au reuşit să se desprindă deja la două goluri. Paul Iacob a marcat în minutul 9, după o centrare a lui Iulian Popa, apreciată greşit de portarul ilfovenilor, Preda, iar la doar trei minute Cătălin Stan a dublat avantajul cu un şut puternic de la 16 metri. Imediat după pauză, „galben-negrii” conduceau la scor de neprezentare, la un contraatac purtat de Manole, Goge scapând singur şi făcând 3-0 (49). În minutul 73, ilfovenii au redus din diferenţă prin golul lui Grumezescu, care a marcat din poziţie „unu la unu” cu Iacob. În prelungiri, ambele echipe au mai marcat câte o dată, FC Braşov aflându-se astfel la a doua victorie cu scorul de 4-2 în doar patru zile. „A fost un joc la discreţia noastră, iar pe lângă cele patru goluri, fără să exagerez, am mai avut 10-12 ocazii. Totuşi, nu se poate să primim în continuare goluri pe greşeli copilăreşti. E păcat de jocul pe care îl reuşim pe fază ofensivă, pentru ca ne ies acţiuni frumoase, iar de bine de rău, în ultimele jocuri reuşim să marcăm 3-4 goluri. Trebuie să corectăm problemele din defensivă până la jocul cu Târgovişte, pentru că adversarul va arăta altfel duminica viitoare decât cel de azi. Am punctat şi plusurile şi minusurile, dar una peste alta sunt mulţumit de rezultat şi de parcursul reuşit până acum în campionat. Aşteptăm cu încredere meciul cu Chindia şi sperăm să ramânem neînvinşi”, a declarat antrenorul Cornel Ţălnar la finalul jocului.
Duminică, 2 octombrie, de la ora 15.00, „galben-negrii” vor juca pe teren propriu, în derby-ul etapei a 10-a, cu Chindia Târgovişte.