Victorie netă a braşovencelor în etapa intermediară

Autor: Dan VINTILĂ

Publicat la 07 noiembrie 2014

Olimpia CSU Braşov - Universitatea Cluj 88-71 (19-12,20-21,25-25,24-13)
Sala Sporturilor „D.P.Colibaşi”, spectatori: 100
Olimpia: Britney Jones 26 puncte (1x3), Carla Barte 16 (1), Shuanda Ashford 13, Gabriela Irimia 13, Sonia Ursu 7, Andra Haas 5, Zorica Mitov 4, Ecaterina Armanu 2, Gabriela Măgineanu 2, Ana Ferariu, Mădălina Cioroiu. Antrenor, Dan Calancea.
Universitatea: Kristina Puthof 22 (2), Amber Jerkia 17(1), Emesse Gall 15 (5), Cristina Gavrilă 13 (3), Annie Kassonge 4, Iulia Răileanu, Teodora Neagu. Antrenor, Florin Covaciu.

În etapa a IX-a intermediară a primei divizii la baschet feminin, „olimpicele” braşovene s-au confruntat cu „universitarele” clujene, formaţie care cu ceva ani în urmă domina baschetul feminin românesc.
Elevele lui Dan Calancea au dominat întreaga partidă. După primele cinci minute conduceau cu 9-3, iar după primul sfert aveau 7 puncte avans (19-12). În min. 14, diferenţa urcase la 30-17, pentru ca pe final de meci, în min. 37, scorul să ajungă la o diferenţă de 14 puncte (80-66), iar meciul să se încheie cu 88-71, victorie care menţine echipa braşoveană pe locul VII al ierarhiei.
Din celelalte rezultate ale etapei se remarcă victoria studentelor din Alba Iulia la Sf. Gheorghe, care menţine formaţia albaiuliană în lupta pentru podium. Campioana CSM Târgovişte, victorioasă la Galaţi, are trei puncte avans în fruntea clasamentului, dar are un meci mai mult disputat.
Celelalte rezultate ale rundei a IX-a: ACS Sepsi Sf. Gheorghe - CSU Alba Iulia 74-77 (35-40), SCM Craiova - Danzio Timişoara 63-102 (33-53), CSM Oradea - CSM Satu Mare 72-82 (21-42), CSB Teleorman Alexandria - Rapid Bucureşti 82-32 (44-15).