HOCHEI

Victorie obținută în patru minute

Publicat la 09 octombrie 2017

Corona Brașov Wolves – Dunaujvarosi 3-1 (0-0, 3-0, 0-1)

Corona Brașov Wolves s-a impus sâmbătă seară în meciul din Erste Liga cu Dunaujvarosi, de pe teren propriu, scor 3-1 (0-0, 3-0, 0-1).

„Lupii” și-au asigurat victoria în patru minute, după o primă repriză echilibrată și încrâncenată, dar fără goluri, reușind să înscrie prin Richard Filip (min. 34’41’’), Biro Matyas (36’09’’) și Roberto Gliga (min. 38’56’’). În ultima parte, oaspeții au marcat golul de onoare, iar formația Brașoveană a acumulat șapte puncte. Următoarele partide în Erste Liga pentru Wolves sunt programate vineri și sâmbătă, cu Vienna II Capitals, respective MAC Budapesta, ambele la ora 18.30.

„Eram nevoiți să câștigăm întrucât nu ne doream să repetăm istoria din ultimele meciuri. Am facut tot posibilul să jucăm cât mai simplu și cât mai concentrați să înscriem goluri și am obținut victoria mult sperată. Portarul nostru, Toke, a avut multe faze în care a reușit să ne țină în meci și ne-a ajutat să câștigăm. Aveam nevoie de aceste trei puncte și suntem fericiți că am câștigat”, a spus  Martin Lacroix, antrenor principal Corona Brașov.

Au cedat incredibil, în ultimele zece minute, cu UTE

Vineri, Wolves a cedat în fața lui UTE, 3-4 (1-0, 1-1, 1-3), într-un meci spectacol. Prima repriză a fost dominată clar de „lupi”, care au înscris în minutul 7’14’’ prin Walls, în inferioritate numerică, oaspeții au egalat în minutul 30’35’’ pentru ca Biro Gergo să îi readucă pe „lupi” în avantaj în minutul 38’30’’. Chiar dacă echipa Brașovului a înscris în minutul 48’21’’ prin acelasi Braden Walls, ducând scorul la 3-1, finalul meciului a rezervat o surpriză de proporții: UTE a reușit în ultimele 10 minute să înscrie nu mai puțin de trei goluri și să întoarcă incredibil rezultatul.