Victorie obţinută într-o manieră entuziasmantă!

FC Caransebeş - FC Braşov 1-4 (1-2)
Au marcat: Feneş (16), respectiv, Matei (5 şi 7), Avram (75) şi Buga (90+4)
FC Caransebeş: Birăescu - Bogdanovici, Răducu, Suru- cpt ( 76 M.Ion), Feneş, Cârstoiu, Roşoagă, C. Stoica, Lupu (46 Săulescu), Telecican, Bona. Antrenor: Toma Peica.
FC Braşov: Căucă - Letan, Hlinca, Poverlovici - cpt, Puţanu, Codoban (62 Rusu), Ş. Moraru, R. Avram, Mareş, D. Ene (79 Grigoruţă), M. Matei (86 Buga). Antrenor: Adrian Szabo
Arbitru: Dan Grigore Botescu (Bucureşti), asistenţi: Florin Pucheanu (Ulmi) şi Dragoş Baluna (Bucureşti).

FC Braşov s-a prezentat la Caransebeş ca o echipă mare. S-a impus încă din start, conducând cu 2-0 încă din minutul 7. Matei, „eroul” zilei, a lovit necruţător prima dată în minutul 5, şutul său fiind imparabil pentru portar, 0-1. Tabela s-a modificat din nou după doar două minute. Acţiune personală Ene pe partea dreaptă, centrare în careu şi acelaşi Matei a trimis de la zece metri balonul în poartă, 0-2! Oaspeţii au avut puterea să reducă din handicap la o respingere moale a portarului Căucă, până la Feneş, care a trimis balonul peste acesta cu un lob de efect, 1-2 (16). De aici şi până la pauză, gazdele au dat impresia că pot surmonta, acţiunile lor, cu mingi aruncate la bătaie, bazate şi pe un teren prost, dând ceva emoţii apărării galbenilor. După pauză, stegarii au trecut la comandă şi odată cu superbul gol marcat de Avram la vinclu, din lovitură liberă, a fost clară destinaţia celor trei puncte. La 1-3 Caransebeşul a abandonat lupta şi pe teren a existat o singură echipă, FC Braşov. Bomboana pe colivă a pus-o veteranul Mugurel Buga. Acesta a transformat la rândul său o lovitură liberă, executată oarecum atipic, de un dreptaci, de pe dreapta. Dar a făcut-o într-un mod imperial, făcându-i pe spectatori să nu regrete înfrângerea, ea fiind produsă de o echipă mult mai bună, care a marcat patru goluri, unul mai frumos ca altul. „Echipa trece prin momente bune şi ne bucură că în sfârşit am reuşit să legăm două victorii la rând, cu perspective pentru alte trei”, declara optimist după această victorie, Mihai Stere, antrenorul secund al stegarilor. E vorba despre următorul joc, cel cu aproape desfiinţata echipă a Reşiţei, urmează o deplasare la Oradea pentru un joc cu o echipă aflată în situaţie similară şi în fine, ultimul meci al sezonului, contra Târgoviştei, o echipă bună, dar care poate fi învinsă de FC Braşov. În aceste condiţii e firesc ca echipa noastră să urce în clasament şi speranţele fanilor de a revedea echipa în primă ligă după numai un an de serie B să crească.