FOTBAL – NAŢIONALA U21

Victorie uriaşă la debutul lui Rădoi

Autor:

Publicat la 10 sepembrie 2018

Naţionala U21 a României, cu Mirel Rădoi aflat la debut pe bancă, a obţinut o victorie uriaşă în preliminariile Campionatului European din 2019, 2-1 pe terenul puternicei reprezentative a Portugaliei.
„Tricolorii” mici au început timida partida de la Pacos de Ferreira. Portughezii au dominat autoritar prima repriză, profitând şi de greşelile de la mijlocul românilor.
Rădoi a reuşit să îi motiveze pe jucători la vestiare, care au intrat mai motivaţi şi au dat lovitura în minutul 52, după ce Florinel Coman i-a pasat lui Cicâldău. Cu sânge rece, jucătorul Craiovei a plasat mingea lângă bara lui Pereira, fără nicio şansă pentru portughez de a apăra.
Dennis Man a inventat o pasă minunată pentru Andrei Ivan, care a depăşit apărarea adversă, a trecut şi de portar şi a înscris în poarta goală (59). Emoţiile pentru români au revenit în minutul 70, atunci când Nedelcearu a văzut roşu în faţa ochilor după ce a încasat al doilea galben. Portughezii au terminat meciul aşa cum l-au început, în atac. Ocaziile au curs şiroaie la poarta noastră şi Carvalho a redus din diferenţă în minutul 85. În minutul 90 un alt tricolor a fost eliminat. Andrei Ivan a văzut şi el al doilea galben şi a trebuit să părăsească terenul. Atacurile portughezilor au devenit şi mai aprige, dar Radu a scos tot ce a avut în cale. Ultimele minute au fost interzise cardiacilor, în al nouălea minut de prelungire Boboc îşi pierde capul şi comite penalty, dar Ionuţ Radu, portarul lui Genoa, îşi completează seara magică şi scoate lovitura lui Joao Carvalho.
Ca urmare a acestei victorii eroice, România trece peste Portugalia în clasament şi acumulează 15 puncte, cu trei mai puţin faţă de liderul Bosnia & Herţegovina, care însă are un meci în plus. Meciul direct dintre România şi Bosnia & Herţegovina, pentru primul loc în grupă, se joacă la Ovidiu, marţi, 11 septembrie.