Victorii dramatice, SR şi Râşnov reintră „în cărţi” pentru baraj

Autor: Irina BRAHONOV

Publicat la 04 mai 2023

Etapă bună şi pentru echipele din playout, Kids Tâmpa şi Zărneşti

Etapă intermediară excelentă pentru echipele braşovene din Liga a 3-a. Toate patru au reuşit victorii care le păstrează şanse pentru obiectiv, atât celor din partea superioară, cât şi celor din partea inferioară.
SR Braşov a reuşit, pe terenul liderului CS Blejoi, prima victorie în playoff, una dramatică, decisă în prelungiri, la capătul unui meci în care s-a marcat de nu mai puţin de nouă ori. Deşi au fost conduşi în trei rânduri (1-0, 3-1 şi 4-3), „stegarii” au revenit de fiecare dată, câştigând cu 5-4, iar  cele trei puncte îi duc la doar un punct de locul secund. Mihai Ion, o „dublă”, Trucă, D. Popa si H. Popa, ultimul din penalty, în prelungiri, au înscris pentru formaţia braşoveană, care a fost condusă de pe margine de directorul tehnic Ioan Naghi, antrenorul Ionel Pârvu lipsind pentru al doilea meci la rând de pe bancă.
Un succes dramatic, în prelungiri, a obţinut şi Olimpic Cetate Râşnov, 2-1 pe teren propriu cu CSO Plopeni. Pentru echipa lui Lucian Petre au marcat Alupoaie şi Lupan. Râşnovenii se apropie şi ei de locul secund, pe care se află chiar Plopeniul, fiind acum la două puncte în urma prahovenilor.
În playout, Kids Tâmpa Braşov s-a impus, cu 1-0, pe ICIM, contra celor de la Sepsi OSK II Sfântu Gheorghe. Singurul gol al meciului a fost marcat de Zota, din pasa lui Clinci, în primul minut de prelungire al primei reprize.
Olimpic Zărneşti a câştigat şi ea meciul de pe teren porpiu cu CS Păuleşti, scor 5-1, cu goluri semnate de Codreanu (2), Mieluşoiu, Marinescu, Codreanu şi Micliş.
KSE Târgu Secuiesc – AFC Odorheiu Secuiesc 0-3 a fost celălalt  meci al rundei a şasea în C5.
CS Blejoi – Olimpic Cetate Râşnov (vineri, ora 14.00) şi CSO Plopeni – SR Braşov (sâmbătă, ora 18.00) sunt meciurile etapei a şaptea din playoff-ul C5, iar în playout sunt programate partidele Sepsi OSK II – Olimpic Zărneşti (vineri, ora 18.00), Kids Tâmpa – KSE Târgu Secuiesc (sâmbătă, ora 18.00) şi CS Păuleşti – AFC Odorheiu Secuiesc (sâmbătă, ora 18.00).