FOTBAL

Zărneşti şi Râşnov, matematic în playoff

Autor: George ALDEA

Publicat la 18 martie 2024

Olimpic Zărneşti si Olimpic Cetate Râşnov sunt calificate matematic în playoff-ul Ligii a 3-a, cu o etapă înainte de finalul sezonului regulat. Zărneştenii lui Mihai Stere au câştigat vineri cu 2-1 pe terenul lui Sepsi OSK II Sfântu Gheorghe. Pentru Olimpic au marcat Bogdan Marinescu (45+1) şi Alexandru Ilie 80, iar pentru tânăra formaţie covăsneană a înscris Gyulai (59). Tot vineri, Olimpic Cetate Râşnov a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat în deplasare cu AFC Odorheiu Secuiesc. Harghitenii au deschis scorul în minutul 36 prin Kovacs Szabolcz, iar râşnovenii lui Petre Lucian au reuşit egalarea în minutul 90+5 atunci când Cosmin Ivan a transformat un penalty.
Sâmbătă, SR Braşov a pierdut cu 2-0, pe Stadionul Tineretului în faţa liderului Seriei  5-a, AFC Câmpulung Muscel. Argeşenii s-au impus cu 2-0, cu goluri semnate de Ionut Jenaru (21) şi Petre Simon (89).
Ciucaş Tărlungeni şi Kids Tâmpa Braşov au remizat, scor 2-2, pe tabelă trecându-şi numele Nicodim (26 - penalty) şi Racz (90+3), respetiv Nechita (5 şi 15).
Remiză a fost şi în meciul dintre echipa antrenată de braşoveanul Călin Moldovan, KSE Târgu Secuiesc şi Viitorul Curiţa, scor 1-1.

Clasament C5: 1. AFC Câmpulung Muscel 39, 2. Olimpic Zărneşti 37, 3. Olimpic Cetate Râşnov 34, 4. Kids Tâmpa Braşov 30, 5. AFC Odorheiu Secuiesc 29, 6. KSE Târgu Secuiesc 19, 7. Sepsi OSK II 16, 8. Viitorul Curiţa 15p, 9. Ciucaş Tărlungeni 12, 10. SR Braşov 7.